calificare

Buna ziua tuturor!
Va rog mult sa ma ajutati in urmatoarea problema:in caietul de sarcini pe care-l fac acum am un document cam asa"angajament privind sustinerea financiara a ofertantului".La ce se refera??Eu ma gandesc ca se foloseste atunci cand nu te incadrezi la vaorile cifrei de afaceri si iti ceri sustinere din partea altui operator economic???Multumesc!!!

Da

Referitor la angajamentul privind sustinerea financiara gasesti lamuriri la art.186 din OUG 34/2006..si te poate ajuta si Ordinul nr. 509/2011 al presedintelui ANRMAP priv. criteriile de calificare si selectie

mulumesc...deci se foloseste

mulumesc...deci se foloseste cand nu te incadrezi in valoarea cifrei de afaceri??si forama autentica ce inseamna??sa fie autentificat la notariat??

nu ma mai ajuta nimeni??din

nu ma mai ajuta nimeni??din cei cu experienta ...pls

Da, angajamentul trebuie

Da, angajamentul trebuie autentificat la notar. Cat despre ce reprezinta exact sustinerea financiara, vezi anexa 2 a Ord. 509/2011. Atentie, ca la cifra de afaceri nu se cumuleaza nimic. Trebuie indeplinita in intregime ori de ofertant, ori de sustinator.

si art. 5 alin. 3

din ordinul 509/2011 ... iar pentru forma documentelor depuse/solicitate la o procedura citeste tot art. 5 din Ordinul 509/2011.

multumesc mult !deci treaba

multumesc mult !deci treaba sta cam asa(te rog sa-mi spui daca e corect):se solicita 200.000lei cifra de afaceri,eu am 170.000 lei ,can urmare tre sa fac sustinerea financiara a tertului pe 200.000 lei,autentificata la notar.

pt.tertul sustinataor

pt.tertul sustinataor financiar ce documente mai trebuie depuse???multumesc mult

Da, daca nu te incadrezi la

Da, daca nu te incadrezi la CA, trebuie sa gasesti un sustinator cu CA de 200.000 lei.
Pentru sustinator, de regula se mentioneaza in fisa de date ce documente se solicita. Daca nu exista referiri la acestea, vezi tot in anexa 2 a Ord. 509/2011 + art 186 alin (2): neincadrare in prevederile art. 180 si 181.

multumesc alinaura,mult de

multumesc alinaura,mult de tot....dar te mai intreb ceva ...trebuie depuse si bilanturi pentru CA a tertului sustinator?(in documentatie nu se specifica)

Ce scrie la sectiunea

Ce scrie la sectiunea III.2.2. din fisa de date? Nu-ti cere nici un document justificativ cu care sa probezi cifra de afaceri??? Autoritatea nu are voie sa impuna bilantul, trebuie sa lase la latitudinea ofertantului ce documente prezinta pt a-si demonstra capacitatea economica.

Intr-adevar, in

Intr-adevar, in anunt/invitatie si in fisa de date trebuie sa fie mentionata si modalitatea de indeplinire a cerintei privind CA.
Daca mai ai nelamuriri, e mai bine sa intrebi autoritatea contractanta. Iti vor da raspuns si n-o sa mai ai dubii in legatura cu pregatirea ofertei. Nu de alta, dar noi nu stim ce scrie in documentatia respectiva. Daca raspunsurile noastre sunt incomplete, ratezi calificarea si te avem pe constiinta :)

Buna ziua!in fisa de date nu

Buna ziua!in fisa de date nu se solicita nici un doc justificativ al tertului.Am intrebat AC asa"in ce situatie se foloseste formularul privind sustinerea finaniciara din partea unui tert"Am primit raspunsul acesta"formularul se completeaza in conditiile prevazute de OUG 34/2006,art.186 precum si de catre HG 925/2006,art.11^1''.Ce parere aveti???
Multumesc

mircea_raluca2000,te rog si

mircea_raluca2000,te rog si pe tine sa-ti spui pct de vedere(nu m-am confruntat niciodata cu asta si nu sunt vreun expert in domeniu)Deci treaba e cam asa:
-se solicita valoarea cifrei medii de faceri (dau un ex)pe ultimii trei ani de 200.000 lei,eu nu am decat 170.000 lei.Ce fac?Ma folosesc de sustinerea unui tert(luam in considerare ca tertul are aceasta cifra de afaceri),depun angajamentul tertului autentificat la notar pe valoarea ceruta de 200.000 lei?In ce conditie crezi ca m-ar descalifica???
iti multumesc foarte mult!

Andreea, ai inteles f bine,

Andreea, ai inteles f bine, daca tu nu ai cifra, iei sustinere financiara de la tert, depui angajamentul de sustinere autentificat la notar. Nu are cum sa te descalifice, punct, daca o face pe acest motiv faci contestatie si te si asigur ca vei castiga. Pt tertul sustinator se depune declaratie de eligibilitate (art 180 din OUG 34), declaratie privind neincadrarea in prevederile art 181 doar literele a), c^1) si d) din OUG 34, declaratie privind conflictul de interese (art 69^1 OUG 34/2006). Asta-i tot.
Inca ceva: in fisa de date nu trebuie sa se solicite un document justificativ al tertului, autoritatea cand a facut fisa de date s-a referit strict la ofertant, dar daca ofertantul nu poate dovedi/indeplini cerinta singur si isi ia un sustinator, automat ceea ce ti-a solicitat tie, ca ofertant, trece in sarcina sustinatorului pt a dovedi.
Exemplu: autoritatea a solicitat ca ofertantul sa aiba o cifra medie de afaceri pe ultimii 3 ani de 200.000 de lei si sa depuna pt probarea acestei cifre bilantul sau orice alt doc justificativ. Daca tu ofertantul nu ai cifra si vii cu sustinerea tertului, automat bilantul sau orice alt doc justif il va depune tertul. Nu trebuie scris negru pe alb in fisa, e un rezultat per a contrario, ca sa zic asa.

iti multumes mult ,mi-ai fost

iti multumes mult ,mi-ai fost si tu si ceilalti,de mare folos!(inca mai am multe de invatat,dar e bine ca am de la cine)numai bine!

Inca ceva....

Autoritatea ti-a raspuns f bine indicandu-ti cele doua articole de lege.

Intrucat.....fara nici o

Intrucat.....fara nici o suparare, sa stiti ca si voi ofertantii trebuie sa visati aceste legi, si OUG 34 si HG 925 si HG 1660 (pt procedurile online), asta daca vreti sa fiti niste operatori cu care sa se poata lucra, coresponda, derula in bune conditii o procedura de achizitie si un eventual contract.
Si tot fara suparare....de cele mai multe ori, voi ne dati dovada ca aceste legi sunt pentru voi niste himere.

ai dreptate oarecum...dar pe

ai dreptate oarecum...dar pe langa legile astea pe care le interpreteaza fiecare AC cum vrea,eu un amarat de ofertant mai tre sa si muncesc ca sa supravietuiesc,de data asta am avut noroc cu voi,cei care stiu si cunosc pt.ca numai asta fac(cred,scz).ms mult!

Tocmai din aceasta cauza (ca

Tocmai din aceasta cauza (ca sa supravietuiesti) trebuie sa cunosti legea. Fara suparare, contractele vreti sa le castigati, dar sa stiti sa va faceti oferta...NU. Nu merge asa, cat despre legea asta de care zici ca fiecare AC o interpreteaza cum vrea ea, s-ar putea sa ai dreptate, sunt multe autoritati care fac niste minunatii din aceste proceduri de achizitie publica, m-am convins singura dupa ce citesc pe acest forum, dupa solicitarile unor autoritati de pe acest forum, de la intalnirile pe care le-am avut cu diversi "colegi" la cursurile la care am participat.
Dar oricum asta nu va indreptateste pe voi, ofertantii, sa nu stiti legea, sa vreti contractul de-a gata fara sa faceti vreo hartie cum trebuie, sa se chinuie autoritatea sa atribuie contractul, sa va invete ce sa faceti ca sa luati voi bani.

Are dreptate Andreea. Noi,

Are dreptate Andreea. Noi, autoritatile, nu facem achizitii decat pe legile astea. Operatorii participa numai din cand in cand la procedurile noastre (cu exceptia "abonatilor"). Putini sunt cei care isi permit sa aiba specialisti in domeniu. Cei mari au, intr-adevar, ditamai departamentul de licitatii. Am eu o banuiala ca unii si-au facut chiar departament de "contestatii" :))

crede-ma ca nu vreau si nici

crede-ma ca nu vreau si nici n-am primit vreun contract de-a gata...ma omor singura cu actele,nu-mi permit un specialist in domeniu,tot citesc pe legile astea,mai sunt si situatii cu, care m-am mai confruntat,dar ma bucur sa gasesc oameni de la care am ce invata,ca voi toti de ex.
In situatia de fata,am cerut parearea voastra si ma bucur ca m-ati invatat ceva important.

pe viitor,voi stii cum se

pe viitor,voi stii cum se procedeaza in astfel de situatie,dar ma gandesc ca voi da peste altele si ....iar va voi cere ajutorul.Multumesc oricum tuturor!

Ai dreptate andreea, poate am

Ai dreptate andreea, poate am fost cam dura cand am generalizat ideea ca vreti contracte de-a gata si nu stiti sa va faceti oferta. Pe tine nu te cunosc, nu stiu ce fel de ofertant esti, dar din pacate eu in ultimul timp numai cu astfel de ofertanti am contact. Si nu mai poooottttt. Oricum te mai asteptam aici pe forum, cu intrebari, noutati, sfaturi, de ce nu? Poate ne inveti si tu pe noi, ca ofertant, cam ce asteptari ai de la o autoritate. Noi aici la autoritatea noastra, suntem dispusi si deschisi la propuneri de bun simt.

Tocmai pt. a-mi elebora

Tocmai pt. a-mi elebora corect si frumos oferta,v-am intrebat pe voi ,cei cu experienta,ceea ce nu am stiut.N-am avut probleme mai deloc la licitatii ,ma refer la prezentarea ofertei si asta pt.ca ma intereseaza sa fie bine facuta,sa nu muncesc degeaba la acte si mostre.Ai dreptate,sunt unii care te calca pe nervi...vin de ani de zile la proceduri si actele lor sunt vai de ele,dar nici nu intreaba,nu se documenteaza,...le lasa asa sa-si bata capu AC cu porcariile lor.Am asistat odata la o faza cand comisia a zis asa:"i-ati domnule actele,puneti-le in ordine,vezi care-i oferta tehnica si care-i calificarea si adu-le dupa aia".Si culmea,la alta licitatie face tot asa.Deci...ai dreptate!

In legatura cu Autoritatile

In legatura cu Autoritatile contractante...in general n-am nici o treaba.Vreau doar sa fie corecti,sa nu-ti puna bete-n roate atunci cand au ei niste favoriti care sunt abonatii licitatiilor lor, iar eu cand apar nou pe-acolo nu le prea convine.Am intalnit unii care cauta "cu bobii"ca sa zic asa,sa ai ceva in neregula sa te de-a afara,sa ramna al lor...

ma lamureste cineva??va rog

ma lamureste cineva??va rog mult...Deci:in fisa de date a chizitiei se solicita media cifrei de afceri pe 3 ani sa fie minim egala cu valoarea celui mai mare contract subsecvent.Daca depun oferta pentru 4 loturi ,atunci media cifrei de afaceri tre sa fie minim egala cu suma celor 4 contracte subsecvente???
Si inca ceva,daca nu se solicita depunerea bilanturilor ,de unde stie autoritatea ca eu am cifra de afaceri corespunzatoare???(doar nu ma crede pe cuvant?!!)Cum verifica daca ai CA ??
Multumesc!

daca AC nu are voie sa impuna

daca AC nu are voie sa impuna bilanturi,te crede pe cuvant,prin declaratia pe care o dai in formularul cifrei de afaceri??nu se verifica ??

Da Andreea, te crede pe

Da Andreea, te crede pe cuvant. Dar poate oricand sa ceara informatii suplimentare, lamuriri, clarificari, documente, care sa certifice ceea ce declari tu pe propria raspundere. Iar neprezentarea celor solicitate de AC poate duce la respingerea ofertei.
Si AC are voie sa ceara bilantul, de unde ai dedus altfel?

Daca ofertele se depun pe

Daca ofertele se depun pe loturi, fiecare lot in parte se considera ca si o procedura de sine statatoare iar cerintele trebuie sa fie proportionale cu valoarea lotului nu a intregului . Exeplu daca valoarea unui lot este de 100.000 lei nu se poate impune sa se prezinte o cifra de afaceri mai mare de 200.000 lei. Daca ofertantul face parte din categoria IMM cifra de afaceri se reduce la jumatate , adica poate fi de 100.000 lei in exemplul dat.
Cifra de afaceri se poate vedea simplu aici http://www.mfinante.ro/agenticod.html?pagina=domenii
Trebuie sa introduci doar CUI-ul agentului economic dorit si sa urmezi pasii.

Autentificare utilizatori

Comentarii recente

Parteneri