prelungire valabilitate oferta

Buna ziua,

Se afla in desfasurare o procedura la care a fost depusa contestatie la CNSC.
Din neglijenta, nu am solicitat prelungirea valabilitatii ofertei si a garantiei de participare decat dupa ce a sosit decizia CNSC, adica la doua zile dupa expirarea valabilitatii acestora..
Unul dintre participantii la procedura (contestatarul) nu a fost de acord cu prelungirea valabilitatii ofertei si garantiei, intrucat nu se mai afla in termen.
Dupa primirea deciziei, contestatarul a depus acum o plangere la Curtea de apel.
Ce trebuie sa fac? Mai cer odata prelungirea valabilitatii?
In acest caz, contestatarul mai are calitatea de participant la procedura, nemaiavand oferta valabila?
Daca cei de la Curte ii dau dreptate si decid reluarea procedurii si el nu are oferta valabila cum trebuie procedat?
Eu sunt in culpa pentru ca nu am cerut prelungirea valabilitatii in interiorul perioadei de valabilitate?

Multumesc anticipat.

Plangerea la Curte e in

Plangerea la Curte e in legatura cu decizia CNSC sau cu faptul ca i-ai cerut prelungirea valabilitatii ofertei?

nu,

in legatura cu decizia.

Problema ta cea mai serioasa

Problema ta cea mai serioasa e alegerea de a incheia sau nu contractul cu ofertantul pe care l-ai desemnat castigator. De obicei in astfel de situatii in care se contesta deciziile consiliului in instanta , exista riscul ca aceasta sa te oblige sa stopezi derularea contractului . Va trebui sa fii tare pe pozitii in instanta si sa argumentezi ca ai solicitat prelungirea valabilitatii ofertei si ca aceasta solicitare nu a fost luata in considerare. Refuzul acestuia poate fi un motiv de respingere in fata instantei. Deasemenea ai putea si tu sa introduci in instanta actiune impotriva lui si sa-i soliciti cota parte din garantia de participare conf.art.278^1 din OUG34/2006, daca contestatia acestuia a fost declarata de CNSC ca si nefondata.

De ce sa introduca cerere la

De ce sa introduca cerere la instanta pt retinerea garantiei???? I-o retine si punct.

I-o retine numai dac e

I-o retine numai dac e constituita cu OP, daca e cu scrisoare adio daca e expirata.

Da.

Da.