experienta similara

este ilegal sa soliciti ofertantilor sa dovedeasca experienta similara ? am o documentatie de atribuire pentru lucrari apa si canal, finantate pe fonduri europene si mi s-a spus ca la verificarea celor de la fonduri voi primi corectie de 5 % din cauza ca am ingradit accesul celor incepatori ... e posibil asa ceva ?? e totusi o lucrare de milioane de euro, nu poti s-o atribui unuia care si-a deschis un boutique.
am solicitat sa-mi dovedeasca ca in ultimii 5 ani , a executat acceasi lungime de retea de apa si canal ca la mine , cel putin. Nu e corect ? daca cei de la ANRMAP nu-mi resping documentatia, pot cei de la fonduri sa-mi aplice corectii?

?

?

sunt in faza de asteptare validare

Sunt in faza de asteptare validare, dar daca imi da publicare nu e problema inteleg? Si daca o anulez pot sa o public din nou in aceeasi zi? si trebuie sa fac o justificare cv daca o anulez??? Multumesc!!

?

?

Dgasalexprofir, daca esti in

Dgasalexprofir, daca esti in asteptare validare, asta inseamna ca nici nu ai publicat anuntul de participare, procedura nu e inca initiata in SEAP si vizibila posibililor ofertanti, normal ca o poti anula dupa ce-ti valideaza/respinge ANAP documentatia.

Sau esti in asteptare

Sau esti in asteptare validare anunt de participare?

Da, in asteptare validare

Da, in asteptare validare anunt de participare sunt.

Revin la intrebarea daca este

Revin la intrebarea daca este legal sa se impuna ca si mod de indeplinire a experientei similare intr-un contract de furnizare, prezentarea unui numar de contracte care sa aiba o valoare cumulata de cel putin valoarea contractului de atribuit. In legea 98/2016 nu am gasit nimic legat de acest aspect. Pur si simplu se prezinta doar o lista a furnizarilor similare din ultimii 3 ani (art.179 din lege) fara sa se poata impune vreun prag. Adica in legatura cu atribuirea unor echipamente medicale de 1.000.000 lei sunt obligat sa admit un ofertant in a carei lista de livrari e trecuta o furnizare de echipament medical similar de 10.000 lei. Adica nu mai exista principiul proportionalitatii scris negru pe alb in lege.
La art.31 alin. 3 din HG 395 se face o singura referire cu privire la situatia economica si financiara si capacitatea tehnica si profesionala doar in situatia participarii in asociere (cu cota de implicare in executarea viitorului contract) dar nimic concret.
Are cineva vreo opinie de la ANAP cu privire la aspectele prezentate?
Ma a preseaza problema pt ca LD pe care trebuie sa o lansez e pe fonduri nerambursabile si se gaseste vreun atotstiutor sa-mi formuleze corectie pt cerinte abuzive.

Cap III.2.3. a) din fisa de

Cap III.2.3. a) din fisa de date ANAP dec 2016 ?

NU, Dan, nu esti obligat sa-l

NU, Dan, nu esti obligat sa-l admiti pe cel cu 10.000 lei intrucat tu impui cerinta ca la nivelul a maxim X contracte sa-ti demonstreze ca a mai livrat echipamente de cel putin 1.000.000 lei. Ai voie sa ceri acest lucru. In lege nu e scris negru pe alb, insa asa cum ti-a recomandat si bogdan, scrie in fisa de date - dec 2016, cum sa formulezi cerintele privind experienta similara.
Nu am pdv de la ANAP insa daca vei formula o astfel de cerinta asa, nu ai cum sa iei corectii.
"Operatorii economic trebuie sa demonstreze ca au mai livrat echipamente similare la nivelul a maxim 3 contracte a caror valoare cumulata sa fie de cel putin 1.000.000 lei".

Raluca si Bogdan Ca Stan

Raluca si Bogdan
Ca Stan patitul nu e nimeni. Mai tineti minte pe vremuri cand in SEAP se publica direct anuntul de participare la care se atasa documentatia de atribuire intocmita in format doc sau pdf, fara sa se genereze automat de catre sistem a fisei de date. Tot pe atunci campurile din anunt in care se publicau cerintele erau limitate la cateva mii de caractere (2.500 era limita maxima). Din punct de vedere legal aveai dreptul sa stabilesti cerinte nerestrictive si in limita a 100.000 caractere dar sistemul nu le publica pt ca ti le trunchia pana la limita lui maxima. Si uite asa am pus-o in fata controlului pt ca anuntul nu cuprindea toate cerintele formulate in fisa de date cum prevedea legea desi SEAP-ul a confirmat ca aplicatia lor la acea vreme era impotenta (desi costase cat viagra pentru toata populatia lumii pe 100 de ani) si nu permitea inserarea integrala.
V-am redat exemplul ca sa intelegeti ca desi ceva pare legal, totusi nu e daca nu e scris negru pe alb in continutul actului normativ.
Bogdan , notificarea ANAP-ului este egala valoric cu cea a SEAP-ului care mi-a fost transmisa in speta descrisa , respectiv ZERO (nu are acoperire legala)
Deci Raluca daca in lege nu e scris negru pe alb ca si in ordinul 509 (cate contracte, ce valoare cumulata) , in legatura cu speta expusa (atribuirea unui contract de 1.000.000 lei) , de ce nu pot cere prezentarea ca si experienta a max.1 contract in valoare de 5.000.000. lei?
P.S. Eu m-am invatat sa invat din greselile mele , nu cum zice zicala, din greselile altora.

Dan, poate ai putea sa

Dan, poate ai putea sa soliciti experienta similara si de dubla, 2.000.0000, argumentezi in strategie si vezi cum iese la ex-ante, nu cred ca va contesta nimeni documentatia... atat timp cat in lege spune ca trebuie sa prezinte valori.
Pe de alta parte, poate daca s-ar solicita un produs care:
- are specificatiile f bine detaliate
- ar trebui sa aiba garantie mai mare cu 25 - 50 % decat normal pe piata
- s-ar estima o valoare pe care doar importatorul o piate suporta,

poate am avea la proceduri numai produse super OK, achizitia s-ar face de la prima mana pe lantul de aprovizionare, de regula firme OK...

Dan, stiu perioada aia si noi

Dan, stiu perioada aia si noi "am tras" de pe urma imposibilitatii de a trece toate cerintele in fisa de date. Insa, de data asta, chiar nu-ti inteleg temerile. Asa cum a zis si Bogdan, trece in strategie criteriile, justifica-le si vezi ce zice ANAP.
Cat despre Ordinul 509, stiti ca am mai vb, e tot acolo, in vigoare, din pacate. Acum am intrat pe LEGIS, nu e aborgat. Ce sa mai zicem, atunci?

Stiu ca ordinul 509 nu e

Stiu ca ordinul 509 nu e abrogat dar nu mai ajuta la nimic cata vreme este emis in baza oug 34/2006 si hg 925/2006.
Temerea mea este legata intocmai de aprobarea ANAP , nu de neaprobarea acesteia. Ca daca trece de ANAP si pe urma vine autoritatea de management si spune ca cerinta este restrictiva pt ca nu e prevazuta expres in lege ma trezesc cu vreo corectie de 25% servita pe placinta.
In lege am vazut ca e prevazut in mod expres doar nivelul maxim impus in legatura cu cifra de afaceri (care e de maxim 2 ori cum era si pe oug34). Nivelul valoric in legatura cu experienta similara...pauza. Alta ciudatenie care am constatat-o in legatura cu dovedirea experientei similare e ca nu se face nicaieri referire la prezentarea de contracte , procese-verbale, recomandari ci doar la o lista cu livrarile din ultimii 3 ani care contine indicarea valorilor, datelor si a beneficiarilor publici sau privati. De fapt lista aia e doar o declaratie pe care o face si in DUAE.
De fapt daca va uitati la cerintele prevazute la art.179 veti constata ca acestea nu sunt de fapt cerinte de calificare ci au caracter pur informativ. Exemplific prin prezentarea unei declaratii cu privire la numarul mediu anual de personal din ultimii 3 ani al operatorului economic care presteaza servicii ori executa lucrari . Care poate fi 100-200 persoane sau la fel de bine si 1-2 persoane. In primul caz termini lucrarea intr-un an, in al doilea caz niciodata.

Acum, eu stiu ca tu trebuie

Acum, eu stiu ca tu trebuie sa sufli si-n iaurt si daca mai ai vreo saptamana la dispozitie, scrie la helpdesk. Poate te va linisti putin raspunsul lor, macar e ceva negru pe alb.