negociere fara publicare

AC a incheiat un contract de lucrari cu un executant in anul trecut. Termenul de finalizare a lucrarii este mai 2009. Pe parcursul lucrarii s-au facut economii, respectiv: din devizul general initial nu s-au consumat banii aferenti cap. Diverse si neprevazute - 10% si organizarea de santier - 5% pt. ca nu fost cazul. Rezulta economii de 15%. Cu acesti bani AC doreste sa efectueze lucrari suplimentare cu acelasi executant. Lucrarile sunt similare celor executate in cadrul contractului existent. Intrebare: AC doreste sa faca o nota de renuntare pentru cap. Diverse si neprevazute si organizare de santier. Dupa care proiectantul va furniza devizul cu cantitatile de lucrari suplimentare care va fi inaintat executantului iar acesta va face o oferta. Oferta se va incadra in banii din contractul existent, deci nu e nevoie de alti bani de la AC. Dupa care se va face o nota de negociere si act aditional. este corect? Sau trebuie initiata o alta procedura, alta licitatie? Multumesc.

Lucrari suplimentare

Este corecta aplicarea art. 122 lit. i in acest caz cu urmatoarea precizare - nu are nicio legatura posibilitatea de aplicare a textului legal sus-mentionat cu faptul ca autoritatea contractanta a renuntat la alte articole de deviz.

Ar mai fi o precizare de

Ar mai fi o precizare de facut...este vorba de lucrari la o groapa de gunoi. Lucrarile suplimentare sunt lucrari de curatare a unui amplasament aflat in imediata apropiere a amplasamentului lucrarii de baza. Este o problema acest lucru? adica lucrarile suplimentare pot fi si pe alt amplasament decat cel al lucrarii de baza, dar foarte aproape de aceasta si similare ca si categorie de lucrari?

Completare

Necunoscand exact starea de fapt nu pot sa va spun mai mult decat ca trebuie apreciata cu mare atentie indeplinirea cumulativa a prevederilor art. 122 lit. i din OUG 34/2006. De ce? Fiindca exceptiile, iar negocierea fara publicarea prealabila a unui anunt de participare este o exceptie, sunt de stricta interpretare si aplicare.
Daca vreti, putem pune problema si altfel - obligativitatea respectarii prevederilor OUG 34/2006 este a autoritatii contractante, nu a dvs. Astfel, daca AC considera ca sunt indeplinite conditiile, discutia noastra ramane fara obiect fiindca dvs. nu cred ca ar trebui sa refuzati oferta facuta.

multumesc

ADMIN, multumesc mult pt. raspunsuri. E interpretabil intr-adevar. Intrebam eu deoarece AC ne intreaba pe noi.

Anda, fara a fi un cunoscator

Anda, fara a fi un cunoscator in domeniu, imi permit totusi sa intreb, acele lucrari suplimentare, despre care spui, nu putea fi "prevazute" de AC, proiectant, etc?? Spun asta deoarece, art. 122., lit.i) : "atunci cand este necesara achizitionarea unor lucrari sau servicii suplimentare/aditionale, care nu au fost incluse in contractul initial, dar care datorita unor circumstante imprevizibile !!! au devenit necesare pentru indeplinirea contractului in cauza, si numai daca se respecta in mod cumulative, urmatoarele conditii..." . Ma indoiesc de faptul ca acele lucrari suplimentare nu au putut fi prevazute, tinand cont de specificul si natura locului (groapa de gunoi cu imprejurimile aferente) .

P.S. : am pus "prevazute" in ghilimele deoarece aceasta era expresia folosita inainte de modificarea ulterioara a O.U.G. 34 si inlocuirea cu expresia "imprevizibil".

Ba da, puteau fi prevazute.

Ba da, puteau fi prevazute. Numai ca AC avea, la momentul incheierii contractului, o anume suma disponibila. De suma respectiva au fost contractate lucrari. Insa, cum spuneam, s-au facut economii si nu s-a folosit toata valoarea din devizul general, asa ca AC se gandea sa foloseasca acesti bani ramasi si sa amenajeze si zona adiacenta. Asta era ideea. Ca doar dc vroiau sa faca vreo frauda, puteau folosi toti banii din Dev general (adica ii plateau si semnau ca si cum au fi fost executate lucrari din ei, nu!?), nu se gandeau sa ii foloseasca in scopuri "lucrative".

Deci puteau fi prevazute,

Deci puteau fi prevazute, chiar daca nu aveau banii, cu atat mai mult cu cat se face intai o nota de estimare a contractului, apoi se putea introduce prevederea" in limita fondurilor prevazute, etc, etc"

Negocierea pentru executia de

Negocierea pentru executia de lucrari suplimentare, se poate face in conditiile art 122 lit i, dar numai pentru executia de lucrari suplimentare (care nu au putut fi prevazute) necesare finalizarii contractului in cauza, deci pentru executia unor lucrari pe acelasi amplasament.
Executia unor lucrari pe alt amplasament, consider, ca face obiectul unui alt contract, pentru care trebuie realizata o alta procedura de atribuie in functie de valoare a estimata a contractului, neavand nici o legatura cu contractul initial.
Referitor la faptul ca ...nu au prevazut lucrarile suplimentate....cred, ca desi le-ar fi putut prevede...neavand asigurata sursa de finantare, probabil ca autoritatea a considerat ca este mai bine sa coreleze volumul lucrarilor, cu banii alocati, cu toate ca ar fi trebuit sa faca licitatie pentru toata lucrarea (chiar daca nu aveau toata suma prevazuta in buget pe 2008) deoarece contractul dupa cum am inteles este multianual (2008-mai 2009) si puteau prevedere in 2009 diferenta.

x

x

Autentificare utilizatori

Comentarii recente

Parteneri