negociere fara publicare

Sunt o AC care a incheiat cu un operator economic un contract de lucrari de reabilitare pentru o scoala din subordine. Pe parcursul derularii contractului au inceput sa se iveasca lucrari suplimentare datorita "proiectului facut mai sintetic si de la birou". Spun asta deoarece nu s-a pus problema dispozitiei de santier aprobata de catre proiectant cand au inceput sa apara diferite lucrari fara de care nu se putea merge mai departe cu cea initiala prevazuta in contract. In urma dispozitiei de santier aprobata pentru oportunitate, s-a incheiat un act aditional privind lucrarile suplimentare. Tin sa mentionez faptul ca s-au respectat in mod cumulativ conditiile art.122 lit.i). Intreabarea mea este: Chiar si in aceasta situatie negocierea fara publicarea unui anunt de participare trebuie sa apara pe SEAP?

Negociere fara publicare

In SEAP apare numai anuntul de atribuire conform art. 56 alin 1 lit a din OUG 34/2006 dar dispozitia de santier nu este suficienta pentru incheierea actului aditional chiar daca au fost indeplinite condititiile prevazute la art. 122 lit. i. Actul aditional se incheie dupa derularea procedurii de negociere asa cum e descrisa la art. 57 - 60 din HG 925/2006.

mutumesc

mutumesc