Instructiunea 1/2015

Referitor la modul de indeplinire a cerintelor de calificare privind cifra de afaceri sau experienta similara in Anexa 2 la Ordinul 509/2011 se precizeaza: «indiferent daca exista unul sau mai multi sustinatori, cerinta privind cifra de afaceri sau cea privind experienta similara va fi indeplinita in intregime de catre o singura persoana, respectiv un singur tert sustinator».
In instructiunea 1/2015, publicata in MONITORUL OFICIAL nr. 675 la data de 04.09.2015, la art. 7 se precizeaza: “Atunci când ofertantul/candidatul demonstrează îndeplinirea unei cerinţe de calificare legate de situaţia economică şi financiară ori capacitatea tehnică şi/sau profesională, prin invocarea susţinerii acordate de unul ori mai mulţi terţi, capacitatea acestuia/acestora va fi cumulată, după caz, cu cea a ofertantului/candidatului pentru îndeplinirea respectivei cerinţe.”

Intre cele doua prevederi din actele normative de mai sus exista evident o contradictie, care se aplica?

Ghici ghicitoare!!! Sa

Ghici ghicitoare!!! Sa intrebam ANAP-ul, poate ne raspund ei ca noi suntem in ceata.

Conform art.7 din

Conform art.7 din instructiune, rolul tertului sustinator devine acela de al sustine moral pe ofertant facandu-i probabil galerie.
Chestia cu cumularea cifrei de afaceri duce inevitabil la imposibilitatea impunerii unui barem , deoarece ofertantul va venii cu un carnat de terti dupa el ca sa indeplineasca cifra. O sa vedem de acum incolo la licitatii mari , doar firme de garaj ca sa nu zic toaleta.
O alta anomalie izvorata din aceasta gaselnita este aceea ca la o procedura unde se impun maxim 2 contracte in valoare de X lei cum pot participa de ex. 3 terti?

1. Instructiunea 1/2015

1. Instructiunea 1/2015 anuleaza ( din momentul emiterii ) prevederi din anexa 2 a Ordinului 509/2011, instructiunea fiind bazata pe o Hotarare a Curtii Europene si citez din Hotararea anexata :
http://curia.europa.eu/juris/document/document_print.jsf;jsessionid=9ea7...
Pentru aceste motive, Curtea (Camera a cincea) declară:
Articolul 47 alineatul (2) și articolul 48 alineatul (3) din Directiva 2004/18/CE a Parlamentului European și a Consiliului din 31 martie 2004 privind coordonarea procedurilor de atribuire a contractelor de achiziții publice de lucrări, de bunuri și de servicii coroborate cu articolul 44 alineatul (2) din această directivă trebuie interpretate în sensul că se opun unei dispoziții naționale precum cea în discuție în litigiul principal, care interzice, în general, operatorilor economici care participă la o procedură de atribuire a unui contract de achiziții publice de lucrări menționarea capacităților mai multor întreprinderi pentru aceeași categorie de calificare.
2. Articolul detaliat e aici :
http://legalmarketing.ro/noi-reglementari-si-schimbare-de-viziune-cu-pri...

Instructiunea traseaza astfel noi perspective cu privire la aceasta situatie, mentionand in mod expres ca, atunci cand operatorul economic demonstreaza indeplinirea unei cerinte de calificare legate de situatia economica si financiara ori capacitatea tehnica si/sau profesionala prin invocarea sustinerii acordate de unul ori mai multi terti, capacitatea acestuia/acestora va fi cumulata, dupa caz, cu cea a ofertantului/candidatului pentru indeplinirea respectivei cerinte.
Ca urmare a adoptarii acestei prevederi, dispozitiile contrare cuprinse in Ordinul nr. 509/2011 devin inaplicabile, iar autoritatile contractante vor trebui sa considere indeplinita cerinta de calificare atunci cand capacitatea operatorului economic este probata prin cumulare, cu cea a unuia sau mai multor terti sustinatori.

Lukas explica-mi in cazul in

Lukas explica-mi in cazul in care AC cere indeplinirea cerintei prin depunerea a maximum 2 contracte, cum pot veni in sustinerea tehnica 3 terti care presupune minim 4 contracte (1-Ofertant, 1-tertI, 1-tertII si 1 tertIII)? Ca doar nu o sa vina fiecare cu 1/2 contracte ca sa fie 2 in total.

Parerea mea este ca se refera

Parerea mea este ca se refera la achizitii mai complexe unde experienta similara se solicita pe mai multe tipuri de lucrari /servicii/furnizare,de ex:
1 contract similar privind lucrari de constructii
1 contract similar privind servicii de proiectare
1 contract similar de furnizare echipamente
El, ofertantul nu are experienta similara si vine cu terti sustinatori pe tipurile de contracte solicitate prin fisa care cumulate pot fi luate in considerare.
"acestuia/acestora va fi cumulata" - daca ofertanul nu are nici o experienta similara, el vine cu 0 iar terti cu tot.
Daca ofertantul are experienta numai pe lucrari de constructii, tertii vin cu restul cerintei solicitate, etc.
Exemplul tau nu mi se pare OK, un ofertant care are o experienta similara pe un tip de contract isi gaseste ca si tert un alt ofertant pentru celalalt contract, nu poate venii cu 4 terti pentru un contract, nu cred ca este posibil din moment ce conditia este max 2 contracte.
Poate nu este buna gandirea sau poate ca da.

Instructiune

Buna seara,
1. Instructiunea 1/2015 se aplica si pentru procedurile incepute inainte de a fi publicata in MO din 4.09.2015? Ex. procedura initiata in iulie si deschisa in septembrie dupa publicare in MO.
2. Ordinul 509 este abrogat?
Este o nebunie. Cum este corect??????
O seara buna

Autentificare utilizatori

Comentarii recente

Parteneri