Adjudecare contract prestari servicii de termoficare

Sub protectia anonimatului va redau mai jos o intrebare adresata de un utilizator:

"Va rog sa/mi precizati unde pot gasi reglementari legate de durata unui contract de achizitie publica.  Din textul ordonantei 34 nu reiese, sau poate nu inteleg eu, decat durata acordului cadru, ori asta presupune mai multe contracte subsecvente. In concret, ma intereseaza daca o autoritate contractanta poate achizitiona SERVICII DE FUNIZARE A ENERGIEI TERMICE, si daca acest contract poate fi incheiat , de la inceput, pe o perioada de 5 ani, eventual cu posibilitate de prelungire. Este acesta un contract sectorial, avand in vedere ca cel care ar achizitiona respectivul serviciu este un spital? Daca da, intra sub incidenta altor reglementari? Va rog  mult sa ma lamuriti in acest sens."
 

Raspuns

Va voi raspunde pe rand la intrebarile adresate:
1. pentru durata unui contract de achizitie publica nu veti gasi reglementari specifice. Durata se poate deduce din art. 28 din OUG 34/2006 care explica modalitatea de calcul a valorii estimate in functie de durata contractului - mai scurta sau mai lunga de 48 de luni. De remarcat este ca aceste prevederi trebuie corelate cu Legea nr. 500/2002 privind finanatele publice. Aceasta prevede ca o cheltuiala angajata in cursul unui an fiscal trebuie ordonantata si platita in cursul aceluiasi an fiscal cu exceptia investitiilor multianuale. Sens in care nu stiu in ce masura puteti atribui un contract de prestari servicii cu o durata de 5 ani. Totul depinde de cine vine in control - cineva care a citit OUG 34/2006 sau Legea 500/2002.
2. o alta metoda de abordare a problemei dumneavoastra este adjudecarea serviciului pe perioada anului fiscal cu posibilitate de prelungire pe cate inca 12 luni in conditiile art. 122 lit. j din OUG 34/2006. Astfel, respectati si prevederile Legii 500/2002 si puteti mentine acelasi furnizor. Conditiile esentiale de aplicare a art. 122 lit. j sunt urmatoarele: prima procedura sa fi fost atribuita prin licitatie deschisa sau restransa, negocierea pentru prelungire sa se realizeze cu cel care a castigat licitatia, sumele necesare pentru prelungire sa fi fost prevazute in valoarea estimata a procedurii initiale si sa se atribuie servicii similare (s.n. tot termoficiare).
3. contractul dumneavoastra nu este unul sectorial. Contractul sectorial este acela prin care o autoritate contractanta deleaga o activitate dintr-un domeniu relevant unui alt operator. Dumneavoastra sunteti un consumator asa ca aplicati prevederile de drept comun ale OUG 34/2006.

Răspuns 2

De la acelaşi utilizator anonim:
"Va multumesc foarte mult pentru bunavointa. Eu, marturisesc, aveam aceeasi opinie,
dar am fost extrem de dezorientata, in momentul in care conducerea a vorbit cu un
alt spital din tara care pretinde ca a incheiat un contract de furnizare a energiei
termice pe o perioada de 5 ani, ca acel contract vor sa-l prelungeasca la 10 ani si,
(cireasa de pe tort!!), ca au atribuit contractul prin negociere fara publicarea
prealabila a unui anunt de participare!!! Astfel incat, lasand la o parte
aprecierile nu prea magulitoare care mi s-au adresat, referitoare la competenta mea,
eu insami incepusem sa ma indoiesc de capacitatea mea de a citi si interpreta un act
normativ. Daca mai adaug si faptul ca am mai putin de 1 an de activitate in profesia
de jurist... va dati seama!
V-as ruga, daca va permite timpul, sa-mi comunicati opinia Dvs. referitor la
posibilitatea ca un asemenea contract, precum cel pe care il aminteam mai sus, sa
existe intradevar, in aceste conditii.
Va multumesc inca o data, foarte mult!
Cu stima, ..."

Răspuns 3

Verificaţi dacă autoritatea la care faceţi referire nu a făcut aplicarea prevederilor art. 122 lit. b din OUG 34/2006. Şi în acest caz, dacă din motive tehnice sau a unor drepturi de exclusivitate, atribuirea nu se poate face decât unui operator economic, durata contractului de achiziţie publică nu va fi mai lungă decât cea a anului fiscal (s.n. a se vedea Legea 500/2002), cu posibilitatea de prelungire în condiţiile art. 122 lit. i din OUG 34/2006 (s.n. doar în limita a 50% din valoarea iniţială). Răspunsul meu iniţial - art. 122 lit. j din OUG 34/2006 nu va fi aplicabil în acest caz pentru prelungire deoarece procedura iniţial aplicată nu este cea impusă de lit. j, respectiv licitaţia deschisă sau restrânsă, ci negocierea fără publicarea prealabilă a unui anunţ de participare. Evident că nimic nu împiedică autoritatea contractantă în cauză să aplice la infinit prevederile art. 122 lit. b din OUG 34/2006 pentru încheierea de contracte noi în fiecare an fiscal (s.n. nu acte adiţionale).

Da, dar nu vad cum se poate

Da, dar nu vad cum se poate incadra in conditiile art.122, lit.i, deoarece nu este vorba despre alte servicii sau lucrari care nu au fost incluse in contract!

Nici eu!

Nici eu nu cred că se poate încadra acolo, dar am încercat să vă dau o posibilă soluţie pentru ce aţi spus că făcea o altă autoritate contractantă!

Autentificare utilizatori

Comentarii recente

Parteneri