respingere oferta

buna ziua,
am o intrebare, in cadrul sedintei de deschidere am avut o oferta intaziata depusa dupa ora limita stabilita de autoritatea contractanta in invitatie de participare. Am consemnat in PV de deschidere motivul respingerii. Cum se procedeaza in continuare se trimite oferta nedeschisa la ofertant? se tine GP in cazul in care contesta?
multumesc

nu are nimeni un raspuns

?

Pai, oferta o dai inapoi

Pai, oferta o dai inapoi nedeschisa, in principiu, dupa ce termini evaluarea, dupa comunicarile de rezultat. Tu cand vrei sa anunti ofertantul, acum???? Nu, la sfarsit, deci o tii la tine la autoritate pana la atribuirea contractului si atunci o returnezi.

mersi

pentru raspuns...:)

mai

am o intrebare.
Exista posibilitatea sa conteste (la CNSC) un operator cu oferta respinsa la deschidere ca si oferta intarziata?

Exista. Dar nu vad ce sanse

Exista. Dar nu vad ce sanse ar avea.

Daca stau bine si ma gandesc,

Daca stau bine si ma gandesc, procedura este offline clar. Deci tu ai transmis pv de deschidere tuturor ofertantilor, inclusiv celui respins, corect? Din punctul meu de vedere de la data transmiterii pv-ului curge termenul in care acesta ar fi putut face contestatie. Fiindca el a luat la cunostinta de respingerea ofertei sale.

Apropo daca oferta e depusa

Apropo daca oferta e depusa dupa ora stabilita pentru deschidere nu poate sa fie consemnata in PV deci nu i se va putea comunica nimic ofertantului respectiv. Cum se trateaza aceasta speta, ce poate contesta ofertantul?

Pai, acum la inceput, la pv

Pai, acum la inceput, la pv de deschidere nimic, insa ii vei transmite la sfarsit comunicare de rezultat si atunci poate face contestatie, desi sincer n-are nici o sansaaaaa.

Lamurit....:)

Mersi

Speta

la o licitatie participa 2 societati fiecare in nume propriu fara terti sustinatori si fara subcontractanti. Prima societate o controleaza pe cea de-a doua, adica detine 80% din partile sociale la cea de-a doua societate conform Certificatului Constatator emis de ORC si depus de cei 2 ofertanti in cadrul licitatiei.
Ar trebui exclusi cei doi din procedura conf. OUG 34/2006 art. 46 alin. 2-3???
Astept pareri!
Multumesc.

OUG 34, Art.46alin. (2)

OUG 34, Art.46alin. (2) Întreprinderile afiliate au dreptul de a participa în cadrul aceleiaşi proceduri de atribuire, dar numai în cazul în care participarea acestora nu este de natură să distorsioneze concurenţa. În acest sens, operatorul economic are obligaţia de a include în oferta sa lista cuprinzând întreprinderile afiliate, în măsura în care acestea există.
Prin întreprindere afiliată se înţelege orice subiect de drept:
a) asupra căruia un alt subiect de drept poate exercita, direct sau indirect, o influenţă dominantă; sau
b) care poate exercita o influenţă dominantă asupra altui subiect de drept; sau
c) care, ca urmare a asocierii cu un subiect de drept, se află sub influenţa dominantă a unui alt subiect de drept.

Cam asta ar trebui sa se aplice, adica ar fi trebuit sa depuna ambii in oferta o lista cu afiliatii .Invoca prevederile articolului si solicita-le explicatii sub forma de clarificari in legatura cu aspectul.

si

si le fac adresa, ei imi explica...........ramane intrebarea, cea de-a doua societate nu ar trebui exclusa din procedura!

Ce fac daca sunt in perioada

Ce fac daca sunt in perioada de evaluare a ofertelor dupa licitatia electronica si un operator economic a scazut oferta initiala de la 43200 lei la 32400 lei.
Sunt in criza de timp, va rog sa ma ajutati!

Vezi daca valoarea se afla

Vezi daca valoarea se afla sub 80% ,daca da ,transmiti clarificari privind justificarea pretului, evaluezi clarificarile si treci la Raportul de Procedura.
Daca nu se afla in situatia mentionata mai sus treci direct la Raportul Procedurii avand grija sa povestesti tot ce s-a petrecut dupa l.e.

apelez la art.202 din oug 34

apelez la art.202 din oug 34

Da!daca este sub 80 %, esti

Da!daca este sub 80 %, esti obligata!

?

?

Si ce termen ii dau de

Si ce termen ii dau de raspuns

Dupa raspuns, daca accept, ce

Dupa raspuns, daca accept, ce mai fac?

Eu de obicei dau trei zile

Eu de obicei dau trei zile fara capete,ti-am spus mai sus, evaluezi clarificarile si treci la Raportul de Procedura avand grija sa povestesti tot ce s-a petrecut dupa l.e.

OK. Merci!

OK. Merci!

Speta

un ofertant depune o oferta financiara mai mare decat val. estimata de autoritatea contractanta. Poate fi respinsa oferta respectiva conf. HG 925/2006 art. 36 alin. 1 lit. e. Precizez faptul ca procedura are si licitatie electronica iar oferta financiara este cea depus inainte de licitatie electronica!!!

Ramane la latitudinea AC. In

Ramane la latitudinea AC. In primul rand AC trebuia sa preintampine aceasta situatie si sa prevada in FD ca ofertele financiare mai mari cu pana la 10% decat VE fie se resping , fie se accepta.
Pentru evitarea contestatiilor sfatul intelept este de a accepta si oferta respectiva in etapa de LE . Daca valoarea scade e ok , daca nu, va fi oricum pe un loc inferior in clasamentul final si va fi declarata necastigatoare.

Eu sunt de parere ca ar putea

Eu sunt de parere ca ar putea sa accepte cei 10% numai daca:
- ordonatorul de credite este de acord cu aceasta majorare
- daca aceasta valoarea din oferta financiara se incadreaza in buget.
In momentul acesta oferta daca nu urmeaza pasi mentionati nu poate fi considerata admisibila si incarcata in SEAP pentru etapa de l.e.

lamurit

revin la speta din 20.04.2016 unde dan_one a adus si textul legii.
Speta
"la o licitatie participa 2 societati fiecare in nume propriu fara terti sustinatori si fara subcontractanti. Prima societate o controleaza pe cea de-a doua, adica detine 80% din partile sociale la cea de-a doua societate conform Certificatului Constatator emis de ORC si depus de cei 2 ofertanti in cadrul licitatiei.
Ar trebui exclusi cei doi din procedura conf. OUG 34/2006 art. 46 alin. 2-3???"
Parerea mea este ca cel de-al doilea ofertant(controlat de prima societate) ar trebui exclus pe motiv ca s-ar distorsiona concurenta cof OUG 34/2006 art. 46 alin 3, daca au si ofertele financiare diferite.
Astept pareri pro/contra.....:)

Parere contra :)

Opinia mea este ca trebuie ori respinse ambele oferte ori acceptate sub acest aspect. Nici autoritatea si nici ofertantii nu sunt in masura sa stabileasca in vreun fel care dintre oferte trebuie respinse sau care nu. Pentru evaluare se pleaca de la faptul ca ambii ofertanti au depus la procedura certificatul de participare la licitatie cu oferta independenta. In cazul in care modul de participare la procedura este de natura sa creeze dubii cu privire la cele cuprinse in declaratie, comisia de evaluare are obligatia sa verifice si sa clarifice daca intre cei doi ofertanti sunt situatii care sa conduca la faptul ca ofertele depuse sunt in masura sa distorsioneze concurenta, respectiv daca ofertele prezentate, inclusiv elementele acesteia, au fost concepute şi formulate in mod independent, fara consultari, comunicari, intelegeri sau aranjamente intre cele doua firme, cum ar fi specificatii tehnice particulare comune, aceeasi furnizori, metodele/formulele de calcul, etc.

Este clar ca cei doi se

Este clar ca cei doi se incadreaza in prev. art.46 din oug pt ca au influenta unul asupra celuilalt dar este destul de greu de dovedit ca distorsioneaza concurenta pt ca legea nu precizeaza cum. Un mod de a verifica este acela de a compara preturi unitare ale unor produse prezentate de catre cei doi raportat la preturile produselor identice prezentate de ceilalti participanti la procedura sau din piata.
Ceilalti ofertanti ce preturi (unitare) au ofertat fata de cei 2? Mai mari sau mai mici?

au

cel de-al doilea are oferta cea mai mica.................dar urmeaza licitatia electronica.

Cati ofertanti ai de toti?

Cati ofertanti ai de toti? Numai pe astia 2? Daca da, atunci se schimba discutia.
Se poate demonstra distorsionarea concurentei. Vezi art.36 alin.(2) litera c) din HG

nu am mai multi

am mai multi, chiar prea multi.............

Respingere oferta

Se consemneaza in procesul verbal (al sedintei de deschidere oferte- cand se trece in revista :obiectul, valoarea, ofertele depuse ,in termen sau in afara termenului, semnat de comisie si de reprezentantii participantilor ) ca oferta depusa este intacta (se poate aplica o stampila la o imbinare/lipitura). Cel mai corect ar fi sa fie invitat ofertantul pentru predarea documentatiei depuse, predare care se va face cu precizarea ca este intacta . Daca se transmite documentatia ofertantului "intarziat" riscati sa afirme ca a fost desigilata ; mai bine o pastrati dupa ce solicitati de doua/trei ori prezenta unui reprezentant imputernicit pentru ridicare documentatie.