Prelungire prin act aditional conform art 6 din HG 925/2006

>> Buna ziua >> Va rog sa ma ajutati intr-o problema. >> Daca am un contract incheiat cu regularitate an de an pot aplica art. 6 >> din 925/2006 in situatia in care nu am buget aprobat pt anul in curs iar >> contractul a expirat la 31 decembrie anul precedent?de la ce data fac >> actul aditional?

Incheiere act aditional contracte cu caracter de regularitate

Daca indepliniti cumulativ toate conditiile de la art. 6 alin. 3 din HG 925/2006, ceea ce, de cele mai multe ori nu se intampla, puteti incheia contractul de la data de 01.01.2010.
Daca nu indepliniti cumulativ aceste conditii, nu aveti dreptul sa incheiati astfel de acte aditionale.

Prelungire prin act aditional conform art 6 din HG 925/2006

CONDITIILE LE INDEPLINESC INSA MA LOVESC DE DEPARTAMENTUL CONTABILITATE CARE NU MA LASA SA INCHEI NICI UN CONTRACT INTRUCAT NU AM BUGET APROBAT.IN CONDITIILE ACESTEA MI SE BLOCHEAZA ACTIVITATEA.
Lit b din art. 6 din HG 925 face referire la ...existenta resurselor financiare alocate acestei destinatii, ori daca in toata tara bugetul se elaboreaza an de an iar la sf anului banii ramasi se iau inapoi de ordonatorul de credite eu cum pot pastra suma de bani necesara pt a acoperi acele 4 luni?(Legea finantelor publice art 61)
Si in aceasta situatie ce fac cu un acord cadru incheiat pe 4 ani, de exemplu?Acolo ce fac cu bugetul?Daca exercitiul bugetar se incheie pe un an bugetar(an calendaristic)(Legea 500-legea finantelor publice- art.2

Autentificare utilizatori

Comentarii recente

Parteneri