Raspuns la solicitarea de clarificari

Avand in vedere faptul ca toate procedurile se deruleaza integral prin mijloace electronice (SEAP) , rezulta implicit ca transmiterea solicitarilor ,respectiv raspunsurile la solicitarile de clarificari se va face tot prin intermediul SEAP. In acest sens se va acorda mare atentie unde se publica raspunsurile la solicitarile de clarificari. Daca raspunsurile se transmit prin interfata INTREBARI -Raspuns, acestea vor putea fi vizualizate doar de operatorii care au adresat intrebarile , nu si de catre alti operatori incalcandu-se astfel prevederile legale. Raspunsurile se vor posta prin interfata DOCUMENTATIE< CLARIFICARI SI DECIZII devenind astfel publice si vizibile pentru toata lumea . O bulina neagara pt SEAP.

Multumesc.

Multumesc pentru precizare.....Sunt in situatia in care pregatesc o oferta pentru o firma si chiar ma intrebam daca eu vad si raspunsurile AC la intrebarile celorlalti operatori economici interesati de procedura...ca mi se pare ciudat ca doar eu am solicitat informatii suplimentare si nimeni nu a intrebat altceva.....Raspunsul al solicitarea mea l-au publicat la rubrica CLARIFICARI SI DECIZII.

pai sa inteleg ca

pai sa inteleg ca eu..autoritate contractanta solicit o clarificare ofertantului X...la sectiunea INTREBARI, (asa cum faceam si pana acum), el imi raspundea tot acolo, acum nu am voie la sectiunea INTREBARI sa solicit clarificarea? pai daca solicit clarificarea la sectiunea DOCUMENTATIE< CLARIFICARI SI DECIZII de unde stie ofertantul ca ma adresez lui?

?

?

Iceman , ma refeream la

Iceman , ma refeream la solicitarile de clarificari adresate de catre ofertanti in legatura cu documentatia de atribuire (inainte de deschiderea ofertelor). Adica operatorii ec nu iti mai adreseaza tie ca AC, pe fax intrebari/clarificari ,ci prin SEAP la rubrica Intrebari. Daca tu le dai raspuns tot acolo, numai ei cei care pun intrebarile vad si raspunsurile si incalci regula de publicitate/tratament egal.
Ceea ce spui tu se realizeaza tot prin SEAP , dar dupa deschiderea ofertelor , cand le ceri tu eventuale clarificari si atunci e normal ca sa vada doar cel in cauza intrebarea si raspunsul.

ok scuze

ok scuze

In varianta online , cum se

In varianta online , cum se solicita clarificari din partea AC adresate unui ofertant anume? Se completeaza doar campul din sectiunea "Intrebari adresate ofertantului" sau se incarca un fisier cu nr de inregistrare avand continutul intrebarilor?

Dan, poti face si-si. Adica:

Dan, poti face si-si. Adica: daca ai o serie de clarificari mai voluminoase, multe la numar, faci un document word, il semnezi electronic si/sau olograf si-l postezi la sectiunea "Intrebari" pentru ofertantul X sau Y. Insa daca ai o intrebare scurta de un numar X de caractere (nu mai stiu exact acum cat permite SEAP-ul), poti adresa aceasta intrebare tot la sectiunea "Intrebari" insa la subsectiunea "Comentariu". Eu am avut astfel de intrebari scurte si ca sa nu mai stau sa fac doc word, sa-l semnez, sa-l fac pdf, sa-i pun semnatura electronica, bla-bla, i-am adresat acolo intrebarea, direct.
Si el, ofertantul, are aceeasi posibilitate, ori iti raspunde acolo la subsectiunea "Raspuns" sau iti depune documente.
Oricum, cred ca ai observat ca, indiferent daca uzezi de acest drept de a-i adresa intrebarea acolo, direct sau nu, tot trebuie sa scrii ceva la acea subsectiune "Comentariu", ca altfel nu-ti salveaza SEAP-ul solicitarea. Eu, de regula, scriu ceva de genul "Regasiti atasat documentul privind solicitarea de clarificari, asteptam raspuns in SEAP pana ........, ora........"

Am pus intrebarea deoarece pe

Am pus intrebarea deoarece pe oug 34 orice comunicare se facea prin document scris care trebuia inregistrat în momentul transmiterii, respectiv în momentul primirii (art.59 din oug34). In noua lege nu mai apare prevederea respectiva.

Acum ca sa-ti spun drept,

Acum ca sa-ti spun drept, nici nu stiu daca am tinut vreodata cont de acest articol din OUG 34, asa stricto sensu. Dar oricum, chiar daca am adresat solicitarea de clarificari la subsectiunea "Comentariu" fara a atasa vreun document, am listat pagina respectiva din SEAP si am inregistrat-o, i-am dat nr de iesire. Nu stiu cat de bine sau nu a fost, acum cand vad exact ce zicea art 59, insa n-am avut nicio problema.

Vorbim totusi despre niste

Vorbim totusi despre niste proceduri aplicate integral prin mijloace electronice. Firesc ar fi sa eliminam cat mai mult hartogaraia. Zic si eu!