Ordin 509

Stiti cumva daca in urma intrarii in vigoare a Legii 98, Ordinul 509 a fost fost abrogat?

Ce se intampla cu cerintele care erau considerate restrictive in Ordinul 509? Raman si in Legea noua restrictive?

Multumesc

Este in vigoare Ordinul - asa

Este in vigoare Ordinul - asa apare pe Eurolex

Dar Ordinul 509 nu face

Dar Ordinul 509 nu face referire doar la Oug 34 si Hot. 925?

Bineinteles ca Ordinul 509 nu

Bineinteles ca Ordinul 509 nu mai exista, atat timp cat OUG 34 si HG 925 s-au abrogat, iar ordinul este emis in interpretarea prevederilor OUG 34 si HG 925.

Conform prevederilor art. 238

Conform prevederilor art. 238 din Legea 98/2016 se abroga OUG. 34/2006 precum si orice alte prevederi contrare cuprinse in orice alte acte normative

In cazul acesta unde gasim

In cazul acesta unde gasim indicatiile din anexa 2 (Ordin 509) ?

In cazul acesta unde gasim

In cazul acesta unde gasim indicatiile din anexa 2 (Ordin 509) ?

raspuns ANAP legat de ordinul 509/2011

........"Precizam ca, la data intrarii in vigoare a noilor legi in domeniul achizitiilor publice(26.05.2016), O.U.G. nr. 34/2006, toate actele normative emise pentru modificarea si completarea acesteia, precum si toate actele normative emise in aplicarea acesteia (atat la nivel secundar cat si la nivel tertiar-implicit Ordinul presedintelui ANRMAP 509/2011) au fost abrogate .".........

Si totusi in continuare ANAP

Si totusi in continuare ANAP continua sa dea aviz favorabil documentatiilor care contin cerinte (capacitate tehnica) formulate in baza ordinului.

ordin

I-am intrebat pe helpdesk si am primit raspunsul de mai sus.

Instructiunea 2/2017

Instructiunea 2/2017 publicata in MOF 300/27.04.2017. Distrati-va de 1 mai!
Dan, asta e data pt tine! O copie fidela a Ordinului 509.