Act aditional si negociere fara publicare?

Buna ziua,

Suntem o AC care a incheiat cu un operator economic un contract de lucrari pentru alimentare cu apa potabila a unei comune, prin procedura de licitatie deschisa off line. Contractul a fost incheiat pe o durata 6 luni din septembrie 2009 pana in martie 2010. Datorita timpului friguros operatorul economic a facut catre AC o adresa prin care suspenda lucrarile pe perioada decembrie 2009 - februarie 2010.

Banii pentru executia acestei lucrari sunt alocati prin Hotarare de Guvern si vin in transe.

Pe parcursul derularii contractului s-a ivit o lucrare suplimentara, respectiv un al 3 put forat.

Initial in fisa de date nu s-a prevazut faptul ca: "Daca pe parcursul execuției se va ivi necesitatea executării unor faze de lucrări care nu au putut fi prevăzute inițial, se optează pentru executarea acestora în baza art. 122 din OUG nr. 34/2006".

Daca nu a fost prevazut acest lucru in fisa de date se poate suplimenta contractul? Se va suplimenta prin act aditional care sa nu depaseasca 50% din valoarea initiala a contractului sau se realizeaza prin negociere fara publicare?

In cazul negocierii fara publicare care sunt pasii de urmat?

Astept va rog un raspuns cum trebuie procedat.

Multumesc.

Geanina

NFP

Negociere fara publicarea prealabila a unui anunt de participare in temeiul art. 122 lit. i din OUG 34/2006.

Cum se procedeaza la negocierea fara publicare?

Buna ziua,

Aveti idee cum se procedeaza la negocierea fara publicare?
Nu am mai facut asa ceva pana acum.

Multumesc.

in cazul actelor aditionale

in cazul actelor aditionale pt contracte de regularitate(art 6 HG 925/2006), valoarea nu tb sa depaseasca 50% in ctr initial?
ex >in decursul anului au fost atribuite prin licitatii 2 ctr , primul 01.05-30.09.2010
, a doua licitatie 14.11.2010-31.12.2010 cu posibilitate de prelungire pana la 30.04.2010,
cantitatile contractate din al doilea contract sunt de ex 100 comprimate cu nivel maxim 300?pot incheia act aditional pentru 200 compr in baza art 6 hin hg925/2006 sau pot numai pt 50 compr?

Autentificare utilizatori

Comentarii recente

Parteneri