Suplimentare valoare contract atribuit prin AD

Buna ziua,

Va rog sa ma luminati in urmatoarea speta:
Am un proiect ai carui indicatori tehnico-economici au fost aprobati prin HCL si mai am un contract de lucrari atribuit, conform noii legislatii, prin achizitie directa (AD). Valoarea contractului nu include si ''diverse si neprevazute'' (DN), dar exista o clauza potrivit careia este posibila suplimentarea valorii acestuia in urma unor lucrari neprevazute.
Avand in vedere legislatia vaga din domeniul AD am urmatoarele intrebari:
1. Sursa finantarii lucrarilor neprevazute se subintelege a fi DN in procentul dat de proiectant si aplicat la valoarea contractului ? Se poate suplimenta cu max. 50 % fara a depasi pragul valoric aferent unei AD ?
2. In lipsa unui model de contract de lucrari adaptat legislatiei noi (desi nu stiu cat de mult se impune acest lucru), voi cum procedati la formularea contractelor, mentionati, fara a o include in pretul contractului, si valoarea DN ?
3. Este cazul, fortand nota, incadrarea in prevederile art. 221, Legea 98 sau sunt suficiente dispozitiile de santier, notele de renuntare/comanda suplimentara si un simplu referat de necesitate ?

Va multumesc !

Autentificare utilizatori

Comentarii recente

Parteneri