art. 209 Lege 98/2016

Buna seara,

Am urmatoarea speta: ofertantul nu a depus initial angajamentul tertului, nici DUAE pentru acesta si nu a bifat nici in DUAE ca beneficiaza de sustinere. La solicitarea, in baza art. 209, de a transmite cum indeplineste o cerinta (am apreciat ca este eroare, lipsea un ordin de marime) a transmis documentele tert-ului.
Intrebare: se accepta completarile si se califica avand in vedere ca normele pentru acest articol fac referire la modificari ale propunerii tehnice si/sau financiare?

Multumesc anticipat !

Raspunsul asta s-ar putea sa

Raspunsul asta s-ar putea sa fie cam tardiv pt dvs., dar...
1. Intrebati operatorul economic daca intr-adevar este sustinut de un tert.
2. Daca da, inseamna ca a facut fals in declaratii, si din punctul meu de vedere poate fi dat afara pe urmatoarele articole:
- art. 125 din HG 395/2016;
- interpretare inversa a art. 193 alin. (2) din Lege;
- art. 215 alin. (4) din Lege;
Cred ca daca ati accepta acum sustinerea tertului si ati cere documentele complete pt asta (angajament, DUAE, etc), ati incalca principiul tratamentului egal.
Cam asa le vad acum... Daca sunt si alte pareri?

Autentificare utilizatori

Comentarii recente

Parteneri