contract perioada nedeterminata

Am descoperit un contract de prestari servicii incheiat acum 4 ani pe o perioada nedeterminata si as dori rezilierea acestuia. In ordonanta si hg nu am gasit ceva referitor la perioada maxima pe care se poate incheia un contract. De asemenea la una din clauze contractuale se specifica urmatorul lucru: contractul se poate rezilia inainte de expirarea perioadei, la cererea unei parti, daca aceasta s-a facut cu cel putin 30 zile inainte ca rezilierea sa isi produca efectul. Ma pot folosi de acest punct, fara a aduce si alte argumente pentru reziliere?

HG925/06 art.6 (3)

Un contract se face pe 1 an si se poate prelungi cu 4 luni (parca) daca anumite conditii cumulate sunt indeplinite. Un acord cadru se poate incheia pe 4 ani, dar se face in fiecare an cate un contract subsecvent.

Autoritatea contractantă are

Autoritatea contractantă are dreptul de a prelungi durata contractelor de furnizare
sau de servicii cu caracter de regularitate, încheiate în anul precedent si a căror durata
normală de îndeplinire expira la data de 31 decembrie, ori aici nu e vorba de expirare e vorba de un contract pe o perioada nedeterminata. Am citit si eu articolul.Multumesc oricum

Exact. Scrie ca a.c. are

Exact. Scrie ca a.c. are dreptul de a prelungi durata contractelor ... Deci unde scrie ca poti face un contract pe durata nedeterminata? Trebuie sa coroborezi informatiile oferite din toata legislatia, pt ca nu scrie nicaieri "nu ai voie contract pe durata nedetreminata". L 500/2000 spune ca un contract se face pe 1 an bugetar. Ca exemplu: am avut mostenit un contract de furnizare de servicii care prevedea durata nelimitata, urmand ca in fiecare an sa se faca un act aditional. A fost cuiul de care s-au legat auditorii.

Autentificare utilizatori

Comentarii recente

Parteneri