necesitatea formularelor F1 si F2 pentru participarea la licitatie proiectare cu executie

Buna ziua.
Sunt operator economic si am participat la o licitatie avand ca obiect "Proiectare si executie". In Fisa de date, la propunerea financiara se solicitau formularele F1 si F2 pe care noi nu le-am depus deoarece lista de cantitati (formular F3) postata de Autoritatea Contractanta era informativa. In schimb, la Formularul de oferta s-a solicitat o anexa valorica care cuprindea capitolele regasite si in formularul F1 si pe care noi am depus-o. Acum, Autoritatea Contractanta ne solicita clarificari cu privire la faptul ca nu am depus formularele F1 si F2.
Intrebarea mea este: "Daca raspundem ca formularele F1 si F2 se vor depune la momentul intocmirii proiectului tehnic de executie, conform cu HG907/2016, ne poate considera oferta neconforma? Cum ar trebui sa raspundem la aceasta solicitare de clarificari?"

Multumesc anticipat.

Negociere fara publicare prealabila

Buna!
Puteti sa-mi dati cateva sfaturi legate de modul de derulare a procedurii Negociere fara publicare prealabila?
Pana acum eu am facut doar achizitii directe, dar anul acesta am depasit pragul valoric al acestora pentru serviciile de paza si am dat anunt pe SEAP pentru achizitie servicii din Anexa 2 prin procedura proprie. Contractul actual nu se mai poate prelungi dupa 31.03.2020 si din cauza unei contestatii este posibil sa nu finalizam prea curand procedura de atribuire si sa nu putem semna noul contract pana la sfarsitul lunii martie. In aceasta situatie:
- Putem negocia cu actualul prestator incheierea unui nou contract pentru o scurta perioada de timp, in baza art. 104 alin. (1) litera c) din Legea 98/2016, incepand cu 1 aprilie, dar doar pana la data la care se va putea incheiea contractul cu operatorul care se va desemna castigator la finalizarea actualei proceduri proprii?
- Trebuie sa public ceva pe SEAP legat de procedura NFPP sau de atribuirea contractului in baza NFPP?

Multumesc!

Concurs angajare expert achizitii

Fise tehnice semnate si stampilate de producatori

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.
La o procedura de atribuire s-au solicitat fise tehnice de la producator semnate si stampilate de acestia, sau copii de pe conntractele acestora cu furnizorii romani. Eu am pus in documentatie fisele tehnice semnate si stampilate de furnizori nu de producatori. Poate sa-mi spuna cineva daca sunt pasibil de excluderere nepunand in documentatie contractul dintre producator si furnizor, atata timp cat furnizorul si-a asumat prin semnare si stampilare fisele tehnice?

Fise tehnice semnate si stampilate de producatori

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.
La o procedura de atribuire s-au solicitat fise tehnice de la producator semnate si stampilate de acestia, sau copii de pe conntractele acestora cu furnizorii romani. Eu am pus in documentatie fisele tehnice semnate si stampilate de furnizori nu de producatori. Poate sa-mi spuna cineva daca sunt pasibil de excluderere nepunand in documentatie contractul dintre producator si furnizor, atata timp cat furnizorul si-a asumat prin semnare si stampilare fisele tehnice?

Fise tehnice semnate si stampilate de producatori

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.
La o procedura de atribuire s-au solicitat fise tehnice de la producator semnate si stampilate de acestia, sau copii de pe conntractele acestora cu furnizorii romani. Eu am pus in documentatie fisele tehnice semnate si stampilate de furnizori nu de producatori. Poate sa-mi spuna cineva daca sunt pasibil de excluderere nepunand in documentatie contractul dintre producator si furnizor, atata timp cat furnizorul si-a asumat prin semnare si stampilare fisele tehnice?

Achizitie autoutilitara

Avand invedere prevederile ORDONANŢEI Nr. 80/2001 din 30 august 2001 privind stabilirea unor normative de cheltuieli pentru autorităţile administraţiei publice şi instituţiile publice
Art 5 al. (8) **) "Se interzice autorităţilor şi instituţiilor publice, indiferent de sistemul de finanţare şi de subordonare, să achiziţioneze autoturisme, aşa cum sunt definite la art. 3 pct. 2 din Ordonanţa Guvernului nr. 27/2011 privind transporturile rutiere, cu capacitate cilindrică mai mare de 1.600 cm3 şi al căror preţ nu poate depăşi contravaloarea în lei a sumei de 18.000 euro inclusiv TVA."
Ce parere aveti referitor la achizitia unei autospeciale de transport persoane adaptata la transportul persoanelor cu dizabilitati, motor cu o capacitate cilindrica de pana la 2000 cmc, pret estimat peste pragul mentinat mai sus?. Acesta autospeciala se inadreaza in prevederile Ordonanetei mai sus mentionata? Multumesc.

Intreruperea activitatii pe timp friguros

Buna ziua.
Va rugam a preciza: pe perioada de lucru pe timp friguros cand beneficiarul dispune sistarea lucrarilor de unde se suporta cheltuielile de conservare si de paza ale obiectivului.

Va multumesc pentru indicatt si va doresc spor la treba si succes.

garantia de participare

Buna ziua
Va supun analizei urmatoarea speta: Achizitie autoturisme
1. ofertant X a postat oferta in SEAP, a completat DUAE in numele ofertantului X
2. Scrisoarea de Garantie de Participare a fost solicitata si constituita de catre banca pentru societatea Y
3. Societatea Y autorizeaza pe ofertantul X sa il reprezinte ”in relatiile cu AC”. ofertantul X este ”Agent autorizat ” al Societatii Y
4. Documentatia de calificare si propunerea tehnica sunt intocmite si semnate de ”Societatea Y prin imputernicit ofertant X.”
Se poate considera acceptabila oferta ofertantului X ca ”Agent autorizat ” al Societatii Y?
Scrisoarea de garantie de participare trebuia sa fie emisa in numele ofertantului X ca ”Agent autorizat ” al Societatii Y? sau o putem accepta in forma actuala, emisa la cererea Societatii Y?

Anulare sau solicitare de clarificari?

Buna ziua!

Avem o situatie mai ciudata: la postarea in SEAP a documentatiei de atribuire, din neatentie, la sectiunea "IV.2.6) Perioada minima pe parcursul careia ofertantul trebuie sa isi mentina oferta" s-a completat cu numar de zile, desi acum se poate completa cu numar de luni (sa se inteleaga mai bine: sa zicem, in loc de 2 luni apare 60 luni, deoarece s-a vrut a se completa cu 60 zile). Desigur, in formularul de oferta apar zile, ca urmare, ofertantul (neobservand aceasta mica eroare) a completat ca isi mentina valabila oferta 60 zile. Se poate oare clarifica acest aspect? In opinia mea ar fi nevoie de anularea procedurii...

Multumesc!

Depasire termen evaluare

Va rog sa ma elucidati intr-o problema.
Ce se poate face in cazul in care, o autoritate contractanta a organizat un anunt simplificat in SEAP, in luna august, in prezent are termenul depasit de evaluare, nu raspunde la email, fax, telefon, nici macar la clarificarile solicitate inainta depunerii actelor?
Tin sa mentionez ca garantia de participare a fost in valoare de peste 16000 lei.

Produse similare

Buna ziua!
Va rog, o parere...Voi considerati energia electrica si gazul produse similare? La stabilirea procedurii luati in calcul ambele valori? Am observat ca ANAP-ul nu le considera similare, daca ma iau dupa PAAP-ul lor..
Multumesc!

Procedura simplificata

Buna ziua!
Va rog mult sa ma ajutati in urmatoarea speta:
In anul curent s-a achizitionat energie electrica prin cumparare directa. Contractul expira la data de 31.12.2019. Pentru anul urmator se doreste incheierea unui acord-cadru prin procedura simplificata.
Intrebarea este, pot demara procedura in SEAP acum, inainte sa fie intocmit PAAP pentru anul urmator? Inainte de aprobarea bugetului? Ar fi mai ok o prelungire cu 3-4 luni a contractului actual si sa demarez procedura la inceputul anului viitor, dupa ce am macar PAAP finalizat?
Multumesc!!

Constituire garantie avans

Intr-un contract de l;ucrari este prevazuta plata unui avans " Executantul poate primi un avans de maxim 30% din prețul contractului. Avansul se va acorda în conformitate cu prevederile legale în vigoare și va fi utilizat doar în scopul pentru care a fost acordat.In acest sens va face o solicitare.
4.4.2 Recuperarea sumelor reprezentând plăți în avans și nejustificate prin bunuri livrate, lucrări executate și servicii prestate, până cel târziu la termenul stabilit pentru plata finală, în condițiile prevederilor art. 52 alin. (101) și (11) din Legea nr. 500/2002 privind finanțele publice, cu modificările și completările ulterioare, și ale art. 54 alin. (91) din Legea nr. 273/2006 privind finanțele publice locale, cu modificările și completările ulterioare."
In HG 264/2003 se prevede
Art. 5. - (1) Ordonatorul de credite acorda avansul numai dupa constituirea garantiei de returnare a avansului de catre beneficiarii de avansuri care au aceasta obligatie si numai daca sunt asigurate conditiile pentru inceperea indeplinirii obligatiilor rezultate din contract. (2) Sub sanctiunea solicitarii de daune-interese, beneficiarul de avans nu are dreptul de a utiliza avansul in alt scop decat cel pentru care a fost destinat, potrivit contractului incheiat.
Intrebare: cum se constituie aceasta garantie si in ce cuantum
Multumsc

Formular ANI

Buna ziua,
Am avut la inceput de an o achizitie anunt simplificat. Finantator POR. Nu am folosit /completat formularul de integritate online. Acum imi cer clarificari.
Imi puteti da un sfat? Cine a mai trecut prin asa ceva? Ce sanctiuni pot aparea?

Emite conţinut

Autentificare utilizatori

Comentarii recente

Parteneri