Utilitati

In PAAP se introduc utilitatile si serviciile contractate prin achizitie directa in anii anteriori ale caror contracte se prelungesc automat de la an la an? Pentru acestea se intocmesc din nou note justificative in anul curent? In cazul in care in anul viitor bugetarea acestor cheltuieli cu utilitatile depasete pragul de 15000 euro si contractul cadru se prelungeste de la an la an, cum se procedeaza? Taxele postale pentru corespondenta se introduc in PAAP?

contract publicitate?

1. Daca o autoritate contractanta doreste publicarea mai multor articole in diferite ziare centrale si locale si pentru aceasta angajeaza o firma care sa se ocupe de acest lucru, adica sa prospecteze piata, sa analizeze ofertele, sa rezerve spatiu pentru articole, sa se asigure ca acestea vor fi publicate in conditiile impuse de autoritatea contractanta etc., se considera ca e contract de publicitate si intra sub incidenta articolului 58 din OUG34/2006 ? 2. In cazul contractelor de publicitate, daca sunt indeplinite conditiile art. 122 lit c) din OUG 34/2006 se poate aplica procedura prin negociere fara publicare ?

Subcontractanti

Poate un subcontractant sa participe in mai multe consortii? Poate sa puna aceiasi experti in mai multe consortii pentru aceiasi achizitie? Va rog sa ma ajutati cu reglementarea legala prin care se poate face acest lucru.

SUSTINATOR SAU SUBCONTRACTANT? ce presupune fiecare

La o licitatie am posibilitatea de a participa insa sociatatea mea nu are o anumite acreditare ISCIR. In documentatie este precizat ca daca nu am acel certificat pot sa am sustinere din partea unui alt operator economic care are acel certificat. 1.Ce presupune aceasta sustinere? Doar un acord de sustinere semnat de cei ce au autorizatia ISCIR si copie dupa autorizatie? sau trebuie sa prezinte toate documentele care sa rezulte ca nu se incadreaza in prevederile art 180 si 181? 2. Sustinatorul trebuie sa prezinte toate certificatele constattoare precum si celelalte documente si declaratii 3. Care este difereta intre un sustinator si un subcontractant? 4. Ce acte trebuie sa prezinte subcontractantul pentru a putea sa-l folosesc la licitatie pentru acea autorizatie ISCIR? Multumesc

achizitie telefoane mobile

o primarie poate achizitiona telefoane mobile in anul2009?

termene de executie exagerate

m-a pus mama naibii sa trec factor de evaluare, termen de executie ptr. o lucrare de 10 miliarde vechi, care presupune mult beton,structuri de rezistenta, nu mai vorbesc de instalatii si finisaje interioare si exterioare de ultima generatie. Acum m-am trezit cu doi ofertanti ce-mi dau ca termen de executie o luna si respectiv 1 luna si jumatate. Cine are experienta sata si ma poate ajuta? ce clarificari sa le cer ca sa poata sa-mi justifice pddv legislativ sau normativ durata de executie pe faze sau asa ceva?Sau de ce sa ma leg din oferta tehnica prin care sa le demonstrez ca merg la cacialma?! maine trebuie sa rezolv problema astept raspuns cu nerabdare.....

conflict de interese

Daca o societate a intocmit proiectul tehnic aferent lucrarilor de constructii, aceeasi firma poate participa la procedura de atribuire a contractului de supervizare a lucrarilor?

Caiet de Sarcini

Contravine prevederilor legislative din domeniul achizitiilor publice ca firma/ persoana care intocmeste caietul de sarcini sa vina la licitatie ca si ofertant? Multumesc anticipat.

licitatie cu faza finala LE

Contract lovit de nulitate

In cazul in care se s-a semnat contractul inainte de expirarea termenului, in cazul cererii de oferte, inainte de 6 zile si se anuleaza contractul, ce se intampla atunci? Se anuleaza contractul si se semneaza la o data valabila SAU se deruleaza toata procedura? Eu consider logica prima varianta, deoarece procedura s-a desfasurat legal, doar nu s-a respectat termeul de semnare al contractului. Deoarece legislatia nu prevede ce se intampla dupa anularea contractului, cum se procedeaza in aceasta situatie?

Precizari asupra modificarilor aduse prin HG nr. 834/2009

"Alte probe sau dovezi"

Conform art. 196 din ordonanta "autoritatea contractanta are obligatia de a accepta orice alte probe sau dovezi prezentate de operatorul economic". In acest caz este suficienta o declaratie pe proprie raspundere? Nu e cam larga aceasta exprimare?

Decizii C.N.S.C.

Stimati colegi,

Consider ca o buna practica ne este benefica tuturor. Astfel, postez un caz care se refera la : CORECTURI ARITMETICE si la CUM SE SOCOTESC TERMENELE. Primul document este adresa prin care ni se Notifica existenta unei Contestatii, apoi urmeaza : raspunsul autoritatii contractante insotit de documentele aferente, Raspunsul contestatarului insotit de confirmarea primiri pe data de 01.07.2009 a Contestatiei la C.N.S.C. prin data si numarul de inregistrare, adresa catre C.N.S.C. prin care se solicita confirmarea existentei vreunei contestatii, Raspunsul C.N.S.C., adresa de inaintare a dosarului insotita de punctul de vedere al autoritatii contractante si Decizia C.N.S.C. insotita de Motive (!)

Aici aveti documentele care depasind 1.0 MO nu au putut fi atasate.

http://www.dump.ro/fisiere/contestatie-pdf/134224/glXnRZ9DELVrowQ6

http://www.fileshare.ro/1401147103.44

ovidiu

ATRIBUTIILE UNUI CONSILIER JURIDIC CA MEMBRU IN COMISIA DE EVALUARE

Valabilitate certificat fiscal

In urma evaluarii ofertelor depuse de agentii economici s-a constatat ca unul din ofertanti nu a depus certificatul de atestare fiscala pentru persoane juridice si nici certificatul de atestare fiscala pentru persoane juridice privind impozitele si taxele locale si alte venituri ale bugetului local, acestea fiind cerinta obligatorie conform documentatiei de atribuire. In data de 30.07.2009 i s-a comunicat ofertantului ca in termen de 3 zile lucratoare sa depuna la sediul nostru cele 2 documente mai sus mentionate. Unul din certificate a fost eliberat pe data de 30.07.2009. Intrebare: Poate fi considerat acesta valabil, avand in vedere cerinta, din documentatia de atribuire, ca certificatele trebuiesc sa fie valabile la data deschiderii ofertelor (in acest caz sedinta de deschidere a ofertelor a avut loc in data de 29.07.2009)?

Emite conţinut

Autentificare utilizatori

Comentarii recente

Parteneri