CODURI CAEN

Poate sa-mi spuna cineva care este codul CAEN corespunzator lucrarii de: reabilitare si modernizare camin cultural?

ACHIZITII PENTRU ORGANIZAREA UNUI EVENIMENT

Buna ziua, Va rog sa ma ajutati !!!!!!! In toamna, institutia la care lucrez (autoritate contractanta) organizeaza un eveniment cu participare internationala. Eu trebuie sa ma ocup de incheiereea contractelor in vederea asigurarii serviciilor necesare (cazare la hotel in Bucuresti, transport intern - inchirierea microbuz, servicii de traducere etc). Cum fac ? De unde o apuc ???? Cum ma organizez vis a vis de proceduri ??? La care aplic UOG 34 si la care nu ? Cum fac estimarea (pt servicii similare ???? sau nu ??) Cine are experienta in astfel de contracte, imi spune si mie pasii ??? Va multumesc.

Modificare OUG 34/2006 - OUG 72/2009

Atasat gasiti ultima modificare a OUG 34/2006 - OUG 72/2009 aprobata de Guvern in sedinta din 17.06.2009 publicata in Monitorul Oficial nr. 426/23.06.2009 (s.n. trebuie sa va autentificati pentru a vizualiza fisierul).

prelungire contract prin acte aditionale furnizare servicii

Buna ziua, Am incheiat anul trecut un contract de prestari servicii pentru trei luni. Cu cate luni am voie sa prelungesc ( prin act aditional) contractul ?va multumesc

APLICARE ART 97 din og 925

val estimata

Buna ziua Va rog sa ma ajutati cu clarificari in ceea ce priveste val.est. Trebuie sa scot la licitatie o lucrare a carei val estimata , conf. devizului general estimativ intocmit de catre proiectant este de n mld. vechi, insa fondurile pe car le pot disponibiliza pt. acest an sunt pe jumatate. Atunci val est.= val deviz gen sau cu fondurile existente? Ma gandeam si la alta varianta: sa solicit oferte decat pt. partile din lucrare pt. care am bani (cele mai importante), desi proiectul este un tot unitar .ce ziceti Multumesc

CLARIFICARI

In atentia administratorului - cazul Ridzi -Mitzi -Pitzi

Modificare praguri valorice notificare UCVAP

In data de 10.06.2009 a fost publicata in Monitorul Oficial al Romaniei partea I nr. 393 Legea nr. 198/02.06.2009 privind respingerea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 129/2007 pentru modificarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 30/2006 privind functia de verificare a aspectelor procedurale aferente procesului de atribuire a contractelor de achizitie publica, a contractelor de concesiune de lucrari publice si a contractelor de concesiune de servicii.

De la data intrarii in vigoare a Legii 198/2009, respectiv 13.06.2009, se modifica art. 1 din OUG 30/2006 revenindu-se la forma sa initiala care prevedea obligatia de notificare a UCVAP (s.n. Unitatea Centrala pentru Verificarea Achizitiilor Publice) in cazul lansarii unei proceduri  de atribuire cu o valoarea estimata mai mare sau egala cu echivalentul in lei a:

a. 40.000 euro, pentru achizitia de produse;

b. 40.000 euro, pentru achizitia de servicii;

c. 250.000 euro, pentru achizitia de lucrari.

persoana responsabila de procedura, achizitie pe loturi, norme interne de achizitii publice

Buna ziua,

As dori cateva clarificari, intr-un termen relativ foarte scurt, privind urmatoarele aspecte:

1. in programul anual de achizitii publice la rubrica "persoana responsabila de procedura" se trec persoanele din cadrul compartimentului intern de achizitii publice sau persoanele din cadrul birourilor care solicita prin referate anumite categorii de servicii, furnizare de produse, lucrari, etc.Cine este responsabil cu urmarirea nedepasirii valorii de 15.000 euro/an pe un anume CPV si la care curs de referinta al Euro se face aceasta urmarire ?

2. in cazul in care se doreste organizarea unei proceduri de atribuire a unui contract de achizitie publica prin cerere de oferta, mai concret servicii elaborare documentatii tehnico-economice ( studii de fezabilitate, analize cost-beneficiu, proiect tehnic, alte studii) poate fi realizata pe loturi, astfel:

a) Lot 1 - documentatie tehnico-economica privind " reabilitare si extintere Colegiul X"

b) Lot 2 - documentatie tehnico-economica privind "Campus educationa Y"

c) Lot 3 - documentatie tehnico-economica privind " Reabilitare si echipare Colegiul National Z"

d) Lot 4 - revizuire Studiu de Fezabilitate " Centru Rezidential Copii cu Dizabilitati" - in conditiile in care documentatie este mai veche de un an de zile poate fi revizuita de ofertantul castigator sau doar de ofertantul care a elaborat initial studiul de fezabilitate ?

Corect este...?

Buna ziua Vreau sa cumpar lemn de foc. Valoarea totala si necesara pentru anul 2009 este de 15.000 lei, dar in acest moment am doar 6.000 lei. Cum voi proceda? 1. Inchei acum un contract in suma de 6.000 lei, apoi mai inchei unul (spre exemplu in luna august, la o noua rectificare de buget) cu banii care poate vor fi alocati atunci? Oricum nu voi depasi pragul de 15.000 euro. Sau, 2. Inchei un contract in care (dar pot faceasta ?) voi preciza de la bun inceput ca voi cumpara un volum total de lemn de pana la MAXIMUM 150 metri steri, pe care ii voi plati dupa cum vor fi alocarile bugetare, pana la sfarsitul anului. Astept cu mult interes. Multumesc.

DESCALIFICARE LIPSA DOCUMENTE

Buna ziua, Particip in acest moment ca agent economic la o licitatie si am urmatoarea intrebare. Am obserrvat ca lipsesc anumite documente din documentiatia mea. Pana acum comisia mi-a cerut completarea anumitor documente lipsa prin 2 clarificari insa nu au observat lipsa altor doua. Cum sa proicedez in acest sens, sa inregistrez si documentele respective in atentia comisiei la registratura autoritatii contractante, eu avandu-le deja sau sa astept ca, comisia sa-mi ceara cele doua documnente lipsa? Eu am tem ca voi fi descalificat deoarece asceste doua documente lipsesc fara a avea ocazia sa le prezint comisiei si sa fie adaugate la dosarul de licitatie. Ce pot face?

suspendarea procedurii- incheierea contractului

Este posibila incheierea contractului de achizitie publica in situatia in care dupa primirea deciziei de la CNSC operatorul economic face plangere in instanta impotriva deciziei fara a solicita insa in instanta suspendarea procedurii de achizitie publica? Intrebarea vine intrucat din art 287 indice 8 s-ar intelege ca doar in cazul in care partea cere suspendarea procedurii in instanta "autoritatea contractanta nu are in nicio situatie dreptul de a incheia contractul inainte de solutionarea cauzei de catre instanta" Cum ramane insa in cazul in care op. ec nu cere suspendarea?

Valabilitate oferta

Va rog sa-mi spuneti daca este posibil sa se semneze un contract de achizitie publica desi oferta depusa de un operator economic a expirat si nu a fost solicitata , dintr-o omisiune, prelungirea acesteia in timp util. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns urgent. Roxana

Taxa de participare

Deci,inca nu sunt deplin lamurit asupra modificarilor din art.40 al Ord.19/2009: - Caietele de sarcini si Documentatiile de atribuire,se pot achizitiona GRATUIT !???? Apoi,ca sa pot gestiona procedura cu expertii cooptati,stabilim o Taxa de participare la procedura ?? Caci astfel suntem in ofsaid !Participarea fiind conditionata doar de cumpararea Caietului de sracini? Cum sa legam pe ofertanti cu seriozitate de procedura ? Multumesc ! pintilie_clement@yahoo.com

Emite conţinut

Autentificare utilizatori

Comentarii recente

Parteneri