Pentru cei care se grabesc

Pentru cei care se grabesc (s.n. vor sa invoce motive de urgenta pentru accelerarea procedurii) ANRMAP a pus la dispozitie urmatorul act normativ - Ordinul ANRMAP nr. 51 din data de 13. 03.2009 publica in Monitorul Oficial Partea I nr. 167 din 17.03.2009. (Pentru descarcarea textului trebuie sa va inregistrati/autentificati).

Raport ANRMAP

In legatura cu transmiterea raportului anual. In afara de formularul din SEAP pe care l-am transmis, mai trebuie facut si rapotul anual anexa 2 la HG 925/2006 si transmis ???????
 

Contract furnizare

Intrebare utilizator:

"Am initiat o procedura de licitatie deschisa integral prin mijloace electronice (prin SEAP) in vederea achizitionarii de carburant (motorina si benzina). La data initierii procedurii am avut alocata o suma de bani care practic a devenit si pretul contractului de furnizare incheiat. Ce se intampla daca pana la sfarsitul anului 31.12.2008 se depaseste valoarea contractului ? Inchei un contract aditional la contractul initial de furnizare carburant sau initiez o procedura noua? Mentionez ca alocarile bugetare pentru acest articol au fost majorate avand astfel bani pentru noile achizitii  de carburant .In documentatia de atribuire am mentionat faptul ca pot fi majorate cantitatile minime de carburant din contract in functie de alocarile bugetare ulteriore incheierii contractului."
 

ESTIMARE VALOARE CONTRACT DE LUCRARI

autoritatea contractanta vrea sa scoata pe seap lucrarea de constructie a unui pod, pentru care va pune la dispozitia constructorului grinzile necesare constructie.Cum stabilesc valoarea contractului de lucrari?? includ in valoare si costul grinzilor sau iau in considerare doar costul efectiv al lucrarilor??? va multumesc...

depasire valoare estimata

Rog precizare: unde prevede in legislatie ca nu mai pot participa la runda finala a licitatiei offline, daca am depasit valoarea estimata? multumesc!

Documentatie postata SEAP

Buna ziua. Cum se publica documentatia iN SEAP? Ce se trece la COD DOCUMENT? Multumesc.

Experienta similara

Pentru atribuirea unui contract de achizitie publica in Fisa de date a achizitiei nu am mentinat ca experienta similara sa nu poata fi sustinuta de un tert iar la licitatie ofertantii neavand experienta solicitata de autoritatea contractanta s-au prezentat cu sustinere pentru experienta similara din partea unor terte peroane. Ofertantul are incheiat cu sustinatorul un acord prin care ii pune la dispozitie resursele financiare si tehnice pentru sustinerea lucrarii. La aceasta sustinere tehnica poate fi incadrata si experienta similara? Indiferent de raspuns va rog sa-mi mentionati si baza legala. Va multumesc!

concesiune

Buna ziua. In cazul concesiunii se modifica termenul de 52 zile sau nu. In noua Ordonanta nu am vazut ca se face referire la art.75 alin(1) din OUG 34/2006. Multumesc.

iso 9001 sau echivalent

in cazul in care ca si cerinta de calificare este trecut iso 9001 sau act echivalet in cazul alimentelor , ofertantul prezinta iso 22000 ca si act echivalent este ok? Ce trebuie luat in considerare ca si act echivalent

Limba intocmire documentatie si oferta

Intrebare utilizator:

"Va rog sa-mi precizati daca exista un act normativ care obliga autoritatea contractanta sa elaboreze documentatia iar ofertantul sa-si depuna oferta numai in limba romana. Va multumesc anticipat!"

S-a publicat ultima modificare a OUG 34/2006 (OUG 19/2009)

Gasiti atasat textul OUG 19/2009 publicat in Monitorul Oficial Partea I nr. 156/12.03.2009! (Pentru accesare trebuie sa va autentificati/inregistrati)

contract FIDIC

Buna ziua. As avea rugamintea sa imi spuneti daca ati completat un contract FIDIC (cartea verde), si daca puteti sa-mi transmite-ti si mie cum arata completat acest contract (forma scurta) pe adresa de e-mail: andrada_balaj@yahoo.com Pastrez confidentialitatea. Multumesc.

Plangere la Curtea de Apel

Buna ziua. In cazul in care se depune plangere la Curtea de Apel, si nu se solicita in cadrul acestei suspendarea procedurii, autoritatea contractanta poate incheia contractul in termenul stabilit ? Conform art.284 alin.1 din oug.34/2006 Multumesc.

S-a modificat OUG 34/2006 (data modificarii 07.03.2009)

In asteptarea publicarii in Monitorul Oficial a ordonatei de urgenta va transmit comunicatul de presa al Guvernului din data de 07.03.2009 (sursa: www.gov.ro):

"Guvernul a modificat, printr-o Ordonanţă de Urgenţă, cadrul legislativ al achiziţiilor publice pentru a pune în acord reglementările în acest domeniu din România cu cele din Uniunea Europeană, a anunţat primul-ministru Emil Boc, la finalul şedinţei de Guvern.
„Am dorit ca prin aceste modificări să eliminăm barierele birocratice, să întărim controlul şi transparenţa cheltuirii banilor publici şi să scurtăm termene în domeniul achiziţiilor publice pentru ca proiectele de investiţii pe care ni le-am propus să se realizeze la timp”, a afirmat primul-ministru.
Vice-premierul Dan Nica a precizat că au avut loc reuniuni săptămânale pe această temă între reprezentanţii instituţiilor cu responsabilităţi în domeniul achiziţiilor publice.

Achizitii pe baza de comanda ferma

Intrebare utilizator:

"Parte din achizitiile directe le-am realizat pe baza de comanda ferma. In prezent controlul imi solicita actul normativ care precizeaza ca aceasta comanda tine loc de contract comercial. Astept un raspuns urgent.
Va multumesc."
 

 

Emite conţinut

Autentificare utilizatori

Comentarii recente

Parteneri