Contract de lucrari

Intrebare utilizator:

"Dacă s-a atribuit un contract de lucrări, prin licitaţie deschisă, iar din oferta câştigătorului a fost omis un element(ce era stipulat în caietul de sarcini) şi comisia nu a cerut refacerea ofertei(era sub 3% din val. contractului-în anul 2006), se mai poate cere executarea operaţiunii omise, pe banii executantului?"
 

raport anual

In anul 2008 am incheiat contracte pe o anumita cantitate care nu a fost achizitionata in totalitate pana la sfarsitul anului deoarece nu am mai avut nevoie. Intrebarea mea este: in raportul anual ce valoare trec? cea din contract care apare si in anuntul de atribuire sau valoarea reala finala a contractului care evident este mai mica? In comunicarea ANRMAP-ului este specificat ca in coloana "Declarat" trebuie sa tinem cont si de eventualele corectii facute in anunturile de tip erata sau de completarile aduse anunturilor de atribuire. Trebuia sa fac un anunt de tip erata la sfarsitul anului in care sa mentionez valoarea reala a contractului? Acum mai pot sa fac sau e prea tarziu? Va multumesc.

Achizitie Motorina

In anul 2008 am incheiat un contract de achizitie motorina Euro 4 50ppm, licitatia s-a facut prin BRM pretul adjudecat a fost de x lei/tona (inclusiv FSPP si transport fara acciza si TVA). Prima transa s-a livrat la pretul adjudecat, iar ulterior pretul produsului conform contr. se va ajusta saptamanal, in fiecare zi de luni pentru comenzile din saptamana curenta conform formulei: pretul de adjudecare x lei/tona, inclusiv FSPP si transport, fara acciza si TVA la care se adauga sau scade variatia cotatiei High PEM FOB Med (Italy) pentru diesel 50ppm pentru saptamana anterioara livrarii fata de cotatia inregistrata la data de incheierii procedurii.

In anul 2009 furnizorul a inaintat un act catre societatea noastra prin care ne solicita urmatoarele:

-modificarea contractului de achizitie in sensul ca in conformitate cu directiva europeana 98/70/CE incepand cu 01.01.2009 se impune utilizarea motorinei Euro 5 10ppm si astfel ca societatea noastra sa fie de acord cu achizitia de motorina conform noilor reglementari;

Modificare legislatie achizitii publice

In aceasta dimineata am avut o discutie destul de interesanta cu o persoana din sfera Departamentului pentru Afaceri Europene din cadrul Guvernului Romaniei. Acest departament a fost insarcinat cu modificarea legislatiei nationale privind achizitiile publice (OUG 34/2006, HG 925/2006, etc.) pentru facilitarea accesului la fondurile europene. In demersul lor au nevoie cat mai urgenta de opinii din practica (autoritati contractante, operatori economici, firme de consultanta) referitoare la urmatoarele teme de interes:

document public

In cadrul articolului art.212 teza I din OUG nr.34/2006, cu modificarile si completarile ulterioare, legiuitorul stipuleaza termenul de pastrare a dosarului achizitie publice precum si a ofertelor insotite de documentele de calificare si selectie, subliniind pe aceasta cale distinctia dintre aceste documente. Documentele de calificare si propunerea tehnica pot fi solicitate in baza legii 544 privind liberul acces la informatiile de interes public? multumesc

propunere tehnica document public

Propunerea tehnica a furnizorului are caracter de document public poate fi solicitata in baza Legii nr. 544/2001? La art 213 din O.u.G 34 nu este mentionata

actualizare preturi

Buna, VA rog sa ma ajutati si pe mine cu o trimitere la prevederi legale. Avem un contract cu o primarie (din 2007). Initial era pe 6 luni, dar din cauza ca au avut probleme cu banii am tot prelungit (cu acte aditionale). Acuma e alta problema: In contract nu era prevazuta actualizare pt ca era un contract pe 6 luni. Dar deoarece a trecut atata timp avem de gand sa facem un act aditional prin care sa prevad ca pt restul de executat sa se faca actualizare. Aici apare intrebarea: vrem sa actualizam in functie de evolutia euro, deoarece instalatiile pe care le montam noi prin acest contract le cumparam de la un furnizor cu care sunt contractate in euro. Ce baza legala am ca sa pot actualiza in functie de evolutia cursului valutar??? Va multumesc anticipat. In OUG 34 nu am gasit posibilitatea unei astfel de actualizari. Ce trebuie sa invoc?

COMPARTIMENTUL INTERN SPECIALIZAT

In conditiile reorganizarii Societatii la care lucrez s-a pus problema desfiintarii COMPARTIMENTUL INTERN SPECIALIZAT, si trecerea celor 2 persoane din compartimentul mai sus mentionat la Biroul Aprovizionare, acest birou numindu-se Birou Aprovizionare Achizitii Depozite, seful acestui birou fiind seful aprovizionarii. Considerati ca aceasta mutare se incadreaza prevederilor legale in materie, iar daca nu, ce argumente pot invoca (in afara art. 3 HG 925) pt ca acest lucru sa nu se poata realiza. multumesc. soicietatea are 450 angajati

negociere fara publicare

Am derulat o procedura de atribuire prin negociere fara publicare, pt. un contract de lucrari.M-am situat sub pragul de 500.000 euro, nu a fost cazul de a raporta catre UCVAP. Insa, contractul nu a putut fi incheiat si va necesita suplimentari.Voi fi nevoita sa derulez o noua procedura, si voi fi limitata in alegerea acesteia, intrucat va trebui sa pastrez antreprenorul . Pot derula o noua procedura de neg. fara public. a unui anunt? Daca voi cumula si valoarea suplimentarilor pt. noua procedura voi depasi pragul, ma intreb se impune o raportare catre UCVAP ? Si ce voi raporta ?

raportare contracte

Va rog sa-mi spuneti in raportul procedurii ce trebuie transmis catre ANRMAP , ce se trece la rubrica "DECLARAT". Mentionez ca la sfarsitul anului 2008 s-au intocmit la o parte a contractelor de furnizare, acte aditionale pentru urmatoarele 4 luni. In acest fel valoarea contractului s-a marit. In sistem apare doar valoarea contractelor data prin anuntul de atribuire. Prin urmare , valoarea actelor aditionale unde va fi evidentiata? Din notificarea transmisa de ANRMAP, la" declarat "ar trebui copiata valoarea data de sistem , doar in cazul anunturilor erata ce nu au fost preluate, sa se faca modificari. Eu ma gandeam ca valoarea actelor aditionale logic ar trebui adaugate la valoarea contractelor date de sistem si trecute la rubrica "declarat"-in acest fel apare achizitia completa .Nu stiu daca este corect. Daca cineva are informatii suplimentare rog sa ma ajute, pentru a putea transmite raportul

Cerinte de calificare

Buna ziua, Poate sa-mi spuna cine daca autoritatile contractante au dreptul sa introduca ca si cerinte minime de calificare pentru experti pentru o anumita licitatie cerinta sa fi lucrat obligatoriu pe proiecte in Romania . Cerinta suna de genul: sa fi lucrat pe minim 3 proiecte din care obligatoriu 2 in Romania. Astept cu interes raspunsul vostru, Roxana

HG 198/2008

Conform art 66^1 din hg 198 /2008 autoritatea contractanta are obligatia de a utiliza mijloacele elctonice pentru aplicarea procedurilor de atribuire si pentru realizarea achizitiilor directe intr-un procent de cel putin 20% din valoarea totala a chizitiilor publice efectuate de aceasta in cursul anului respectiv Intrebare: Daca a atins cineva acest prag de minim 20 % ? Cum a procedat?Daca a folosit catalogul electronic pentru achizitii directe?

achizitie motorina

Doresc raspuns la urmatoarea intrebare. Lucrez la o scoala care are centrala termica pe motorina. Avem certificat de utilizator final. Anul trecut ne-am aprovizionat cu motorina de la o firma in temeiul unui contract incheiat in anul 2007 ( fara achizitie pe SEAP) . Daca contractul este incheiat pe 3 ani putem sa ne aprovizionam cu motorina anul acesta fara licitatie?

certificat constatator

La toate procedurile am cerut certificat constatator in original, conform cu ultima fraza din acesta "prezentul este valabil doar in original". Acum am o contestatie pentru ca nu am acceptat o copie legalizata a acestuia. Voi ce parere aveti?

oferta clasata pe locul 2

Conform art. 204, alin (1') În cazul în care autoritatea contractantă nu poate încheia contractul cu ofertantul a cărui ofertă a fost stabilită ca fiind câştigătoare, datorită faptului că ofertantul în cauză se află într-o situaţie de forţă majoră, atunci aceasta are dreptul: a) fie să declare câştigătoare oferta clasată pe locul doi; b) fie să anuleze aplicarea procedurii pentru atribuirea contractului de achiziţie publică. Intrebarea mea este: In cazul in care ofertantul cu pretul cel mai mic renunta la oferta (nefiind intr-o situatie de forta majora) inainte de stabilirea castigatorului, se poate alege ca si castigator ofertantul de pe locul urmator (bineinteles daca indeplineste toate cerintele) sau trebuie anulata procedura? Va multumesc.

Emite conţinut

Autentificare utilizatori

Comentarii recente

Parteneri