despre atribuirea contractului de publicitate media

Am si eu o intrebare in legatura cu aplicarea Ordinului nr.183/2006 al ANRMAP. Daca institutia noastra are nevoie de servicii de publicitate media cu o valoare estimata a contractului sub 10.000 euro mai trebuie sa aplicam dispozitiile Ordinului de mai sus sau nu? Nu inteleg daca reglementarile acestui Ordin se aplica indiferent de valoarea acestui tip de contract. Va multumesc anticipat.

Remunerare responsabil achiziţii publice

Detinand functia de consilier juridic la o primarie,am fost desemnat si ca Resp.dep.int.sp.achiz.Pb. oare nu pot beneficia macar de spor la salariu,gen:contabili,insp.fiscali...etc,sau chiar cumul de functii ??Toate se rastoarna in sema mea !!! Cine imi zice ceva ? Si cate persoane ar fi necesare in dep.intern de achiz.Pb ?? pintilie_clement@yahoo.com

Informare:

Oare care ar fi modalitatile legale de numire a: -1) Departamentului Intern specializat de achizitii publice,si care-i nr. de membrii ai sai ? -2) Pot fi retribuiti,membrii Compartimentului Intern(Resp.acestuia) si Comisia de evaluare a ofert.? -3) Ce se poate spune de Mica achizitie directa cf.art.16 si art.19 din Ord.34/2006 ?Are totusi o pro- cedura simplificata ??? -4) Exista sporurile salariale ale masurilor anticoruptie,datorita valorilor manuite prin Dep.Intern de achizitii,similar:-contabilitatii si finantelor ??? -5) Vreau un format de orientare,la asezarea pe CPV-uri a micilor achizitii din art.16 si 19 ale Ord.nr. 64/2006,ca sa-mi fac o vaga idee de lucru !!! Consilier Juridic: Pintilie Clement Primaria Ceanu Mare/jud.Cluj e-mail:Pintilie Clement

speta asigurari

vreau sa achizitionez asigurari tip RCA si CASCO. procedura pt care am optat este cererea de oferte. criteriul de acordare - cea mai avantajoasa oferta din pct de vedere economic. am facut un algoritm de calcul. desi practic sunt sigur ca nu voi avea punctaj egal intre 2 ofertanti, teoretic este posibil. asa ca in caietul de sarcini am spus urmatoarele: - la punctaj egal, castiga ofertantul care are un pret mai mic pt asig.RCA -daca si aici exista egalitate, se va solicita ofertantilor care sunt in aceasta situatie sa prezinte o noua propunere financiara in plic inchis. Pt ca maine vreau sa public invitatia de participare si inca nu sunt gata cu fisa de date, etc (deci nu am timp sa rasfoiesc oug34), pun si eu urmatoarea intrebare: este legal sa cer o noua oferta numai celor care au oferte egale? nu cumva ii discriminez pe ceilalti? merci.

Comisia de evaluare

Buna ziua, am dori sa stim daca dintr-o comisie de evaluare a ofertelor, autoritatea contractanta fiind Unitate Administrativ Teritoriala (U.A.T.), poate sa faca parte consilieri locali ce fac parte din Consiliul Local al Comunei ?! Specificam ca in cadrul Compartimentului intern specializat activeaza o singura persoana. In cazul in care raspunsul ar fi afirmativ, va rugam sa ne spuneti modalitatea concreta prin care autoritatea contractanta va desemna printre membrii comisiei de evaluare a ofertelor, persoane ce fac parte din corpul legislativ al U.A.T. ! In cazul de fata avand in vedere existenta unei singure persoane ce activeaza in Compartimentul Achizitii Publice, va rugam sa ne recomandati din ce compartimente/birouri ale autoritatii contractante sa fie desemnati restul membrilor comisiei. Si totodata daca este necesara numirea unui secretar al Comisiei de evaluare si daca acesta ar avea drept de vot ?!

completare la ordinul 915/2008

revin cu o completare, in sensul ca contractul de lucrari se refera la o lucrare care consta in efectuarea de zugraveli/vopsitorii interioare

constituire garantie participare

2 firme se asociaza in vederea participarii la o licitatie , din care doar una este IMM . aceasta (IMM) este considerata operatorul economic principal. (ei au cumparat caietul...etc) intrebare 1: se poate constitui garantia de pasrticipare la jumatate ? intrebare 2 : in cazul in care nu se accepta participarea cu garantia la jumatate, se pot constitui 2 scrisori, cate una din partea fiecarui oparator, dar care insumate sa fie totalul garantiei solicitate? rog argumentati cu art din lege. multumesc

Oferta respinsa ca pret nejustificat de scazut!

Printr-o fisa de date se face expres mentiunea ca daca pretul ofertei este mai mic cu 15% decat valoarea estimata se considera un pret nejustificat de scazut. Este justificat legal baremul de 15% impus? Oferta mea este mai mica cu mai mult de 15% si este intocmita cu preturile pietei. Pot justifica formarea tuturor preturilor din devize. Ce este de facut? N.B. Sunt in afara termenului de clarificari

Excludere procedura

Am o PROBLEMA. Am initiat o procedura de achizitii de asigurari RCA si CASCO. Unul din ofertantii care mi-au solicitat caietul de sarcini este o firma cu care noi suntem in proces de 2 ani si inca nu exista o hotarare definitiva. Noi nu avem contract cu firma respectiva deci nu-l pot exlude de la procedura pe baza art. 181, lit c1. Cei de la ANRMAP mi-au zis ca singura sansa ar fi daca autoritatea contractanta care avea contract cu firma de asigurari mi-ar da in scris ca respectiva firma nu si-a respectat conditiile contractuale. Insa stiu sigur ca nu ar fi de acord. Intrebarea mea este daca totusi exista vreo posibilitate legala sa-l exclud. Va multumesc.

Asigurari

procedura cartuse de toner

cei care au facut procedura pentru achizitionarea cartuselor de toner, s-au lovit cu siguranta de ceva probleme. Mie mi-ar fi de folos daca as afla de problemele pe care experimentate de voi, ce trebuie facut pt a le evita, sfaturi diverse, etc. Un potential furnizor de produse IT, m-a intrebat astazi daca cererea de oferta nu poate fi facuta in euro, nu in lei. Nu imi aduc aminte sa existe ceva in sensul acesta in oug34 (adica nu interzice), desi achizitiile se fac in lei, stiu ca exista si o exceptie.

Determinarea procedurii de achiziţie publică de aplicat

Văzând schimburile de replici dintre utilizatori referitoare la această temă prin diverse alte subiecte de pe forum m-am gândit să lansez unul nou dedicat acestei probleme. Demersul meu îşi doreşte să găsească prin dumneavoastră răspuns la următoarele întrebări:

1. Autoritatea contractantă pentru care lucraţi / la ale cărei proceduri de achiziţie publică aţi participat în calitate de ofertant /  consultant al ofertantului  cum determină procedura de achiziţie publică pe care trebuie să o respecte dintre cele reglementate de OUG 34/2006? Mă refer aici la alegerea procedurii de atribuire de urmat prin prisma pragurilor valorice: 10.000 euro fără TVA - pentru achiziţia directă de produse/servicii/lucrări; 75.000 euro, respectiv 500.000 euro pentru cererea de oferte de produse şi servicii, respectiv de lucrări; 125.000 euro, respectiv 5.000.000 euro pentru delimitarea necesităţii publicării anunţului de participare la procedura de licitaţie deschisă/restrânsă în JOUE pentru produse şi servicii, respectiv pentru lucrări!

publicare estimare

revin cu o intrebare tot urgenta. In cazul procedurii cererii de oferta valoarea estimata a produsului licitat este obligatoriu sa se faca publica? Din cate stiu OG 34 nu prevede acest lucru iar in SEAP LA INVITATIA DE PARTICIPARE nu este obligatoriu de completat.In HG 925 la art 36 lit e este prevazut ca daca pretul ofertat depaseste valoarea fondurilor autoritatii contractante atunci oferta este inacceptabila.In cazul in care se cunoaste valoarea estimata toate ofertele vor fi declarate admise din punctul acesta de vedere.

pachet achizitie

as avea nevoie urgent de un raspuns In situatia in care se scoate 2 produse incadrate pe acelasi cod CPV la licitatie per pachet adica ofertantul va fi nevoit sa oferteze ambele produse pretul ofertat va fi luat in considerare tot per pachet adica totalul celor 2 produse. Criteriul de evaluare fiind oferta cea mai avantajoasa din pdv economic in formula de calcul al pretului se vor compara preturile per total adica pretul ( produs 1+ produs2)ofertat de ag ec x cu pretul( produs 1+ produs2)ofertat de ag ec y. multumesc .As avea nevoie de un raspuns cat mai urgent

Cumparare directa

Tinand cont de faptul ca, cumpararile directe nu se trec in PAAP, care trebuie sa fie baza legala pt. ele(punctul de plecare)? Este stipulat undeva ca trebuie 3 oferte sau existenta unor comenzi catre furnizori?

Emite conţinut

Autentificare utilizatori

Comentarii recente

Parteneri