PUBLICITATE MEDIA

IN CURINA VOI AVEA O LICITATIE PENRTU ATRIBUIREA UNUI CONTRACT DE SERVICII PUBLICITATE MEDIA IN PRESA SCRISA LOCALA SI CENTRALA. UNUL DIN CRITERII DE CALIFICARE ESTE PREZENTAREA CERTIFICATULUI DE AUDITOR INDEPENDENT CARE SA ACTIVEZE IN INDUSTRIA DE PUBLICITATE. INTREBARE :IN AFARA DE B.R.A.T. MAI SUNT SI ALTE SOCIETATI CARE INDEPLINESC CONDITIILE PENTRU A AUDITA TIRAJELE?

tardivitatea contestatiei care are ca obiect un act al autoritatii contractante emis inainte de deschiderea ofertelor

Intrebarea mea este cand se poate invoca tardivitatea unei contestatii care are ca obiect o documentatie de atribuire:

1) dupa expirarea termenelor de 5 respectiv 10 zile de la data luarii la cunostinta despre actul autoritatii contractante considerat ilegal (asa cum ar parea ca rezulta din art 271 alin 1 din OUG 34/2006 modificat prin OUG 143/2008);

2) doar dupa expirarea termenului prevazut la art 272 alin 4 modificat prin OUG 143/2008, caz in care termenele de 5 respectiv 10 zile nu mai au relevanta pentru actele emise inainte de deschiderea ofertelor

In cazul in care raspunsul este cel de la punctul 1 intrebarea ar fi care este data luarii la cunostinta a documentatiei de atribuire de la care incep sa curga termenele pentru formularea unei contestatii, in cazul in care documentatia de atribuire este publicata in SEAP, noua ordonanta creand sub acest aspect o confuzie ? In varianta nemodificata a art 272 alin 4 se prevedea in mod expres ca data luarii la cunostinta se considera a fi data publicarii documentatiei in SEAP.

studiu de fezabilitate

O intrebare urgenta in legatura cu un studiu de fezabilitate.Daca dorim sa realizam 2 studii de fezabilitate unul pt inaltare cladire si altul pentru reparatii capitale pt alta cladire , cladirile facand parte din aceeasi curte si avand acelasi proprietar este recomandat sa se faca 2 studii pe fiecare cladire in parte sau doar unul.Astept urgent raspuns.Multumesc

interzicerea achizitiilor

In 2008, au fost interzise achizitiile de mobilier, aparatura electrocasnica, aparate de telecomunicatii pt birouri, asa cum sunt clasificate in HG 2139/2004 (clasificarea mijloacelor fixe). Interpretarea pe care am dat-o eu a fost ca se interzice achizitia de mobilier, aparatura electrocasnica, aparatele de telecomunicatii care sunt mijloace fixe, dar nu si a celor care sunt obiecte de inventar. Am procedat corect? Actul normativ respectiv se aplica si in 2009? O alta intrebare este daca exista un alt act normativ care este si mai restrictiv (contabila sefa spune ca ar fi auzit de un astfel de act normativ aparut in sept.2008 cu aplicare din ian. 2009). Ca sa nu mai deschid un alt subiect, mai pun o intrebare tot aici desi legata de cu totul altceva: Raportul procedurii de atribuire se intocmeste in 2 exemplare? Daca da, de ce?

INCHEIEREA UNUI CONTRACT

AUTORITATEA CONTRACTANTA ARE DREPTUL DE A INCHEIA UN CONTRACT DE PRESTARI SERVICII PE O PERIOADA DE 24 LUNI .

Un exemplu tipic de consecventa mioritica

Va citez mai jos alin. 3 si 4 din art. 279 din OUG 34/2006 ambele aflate in vigoare la acest moment:

 

"(3) Decizia Consiliului, adoptată potrivit alin. (1), va fi motivată şi comunicată în scris părţilor în termen de 3 zile de la pronunţare. Decizia, fără motivarea acesteia, se publică pe pagina de internet a Consiliului înlăuntrul aceluiaşi termen.

---------------

    Alin. (3) al art. 279 a fost modificat de pct. 26 al art. I din ORDONANŢA DE URGENŢĂ nr. 143 din 28 octombrie 2008, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 805 din 2 decembrie 2008.

    "(4) Decizia motivată se publică pe pagina de internet a Consiliului, în cadrul buletinului oficial, fără referire la datele de identificare a deciziei şi ale părţilor, precum şi la datele personale, în termen de 10 de zile de la data la care aceasta rămâne definitivă şi irevocabilă."

---------------

Anexa 2B la OUG 34/2006 (varianta oficiala)

Dupa publicare topicului referitor la necorelarea Anexei 2B din OUG 34/2006 cu Regulamentul CE 213/2008 am gasit si corelarea oficiala a Anexei 2B cu precizarea ca ea a fost facuta la nivel european dar nu si national in OUG 34/2006. (s.n. trebuie sa va autentificati pentru a descarca fisierul)

ACHIZITIE DIRECTA - lucrari

Buna ziua, Avem o lucrare cu o primarie (noi suntem executantul dar...nu este prima data cand noi trebuie sa intocmim contractul). Valoarea lucrarii este sub 10000 eur (chiar si valoarea cu TVA este sub acest prag). Desi am citit articolele din forum referitoare la Achizitia directa (Art 19/OUG 34), nu reusesc sa inteleg. Trebuie intocmit contract sau nu, in acest caz? Sigur, stiu ca e mai mult problema interna a Primariei, eu oricum nu am de unde sa stiu dc ei au mai achizitionat direct sau nu, pe parcursul anului, lucrari), dar as vrea sa stiu pentru viitor. Multumesc.

grafic implementare pe linii bugetare

Stimati utilizatori! Poate vreunul dintre voi care este autoritate contractanta (eu sunt executant) si a lucrat cu finantare din surse ex. SAPARD. Ma intereseaza daca ati auzit de "Grafic de implementare pe linii bugetare" si daca aveti cumva un model. Va multumesc!

Comunicare rezultat dupa expirarea valabilitatii ofertelor

Buna! Care este solutia daca autoritatea contractanta emite comunicarea rezultatului procedura dupa data expirarii valabilitatii ofertelor inclusiv ofertei care este declarata castigatoare. Exista posibilitatea prevazuta de lege ca autoritatea sa initieze prelungirea valabilitatii ofertelor, mai precis sa l roaga pe ofertantul castigator sa mentina oferta sa si dupa expirarea valabilitatii bineinteles in aceleasi conditii, in vederea incheierii contractului? Mersi

Modificarea pretului contractului de achizitie publica prin act aditional

Intrebare utilizator: "In ordinul 155 al ANRMAP se prevede ca prin act aditional se poate modifica numele partilor, adresa, dar fara a fi afectate cele referitoare la pret. Care este baza legala a acesteia? Multumesc!"

lucrari de referinta

Buna ziua! O intrebare am si eu. O lucrare executata de o firma in calitate de subcontractant, poate fi valorificata de aceasta la o licitatie viitoare ca si experienta similara? Adica poate fi trecuta si pe lista cuprinzand principalele lucrari executate in ultimii 5 ani, precum si pe formularul de experienta similara? Va rog frumos daca puteti sa mi indicati exact temeiul legal (act normativ, articol etc.)

document constatator

Documentul constatator trebuie semnat de toti cei care au semnat si contractul (director general, director economic, consilier juridic)?

Initiere procedura inainte de aprobarea bugetului

Am o intrebare: neavand buget aprobat, pot initia o procedura de achizitie, tinand cont de faptul ca achiztia respectiva este vitala, nu poate fi amanata si ca daca nu voi face procedura, voi achizitiona oricum, in mod direct?

OUG 228/2008 - o noua modificare a OUG 34/2006

In data de 5 ianuarie 2009 a fost publicata in Monitorul Oficial nr. 3/2009 OUG nr. 228/30.12.2008 care modifica printre altele si regimul de contestare a procedurilor de achizitie publica. Veti gasi atasat acest document!

Emite conţinut

Autentificare utilizatori

Comentarii recente

Parteneri