contestatie

Va rog sa ma ajutati!!!!!!! daca un ofertant depune contestatia la autoritatea contractanta si nu o depune si la CNSC se mai suspenda procedura? Va multumesc.

negociere fara publicare

In cazul in care doresc sa achizitionez un produs prin negociere directa fara publicare cum se desfasoara sedinta de negociere?Intocmesc un proces verbal si ii invit pe participanti impreuna in sala sau pe rand pt a negocia pretul?

ajutor!!!!!!!!

Poate sa-mi spuna cineva cum se ajusteaza pretul unui contract pentru restul ramas de executat folosind indicele lunar al preturilor de consum comunicat de Institutul National de Stastica

Excepţii de la aplicare OUG 34/2006 - Anexa 2B

Conform prevederilor art. 16 din OUG 34/2006, "în cazul în care autoritatea contractantă atribuie un contract de achiziţie publică ce are ca obiect prestarea de servicii din categoria celor incluse în anexa nr. 2B, atunci obligaţia de a aplica prezenta ordonanţă de urgenţă se impune numai pentru contracte a căror valoare este mai mare decât cea prevăzută la art. 57 alin. (2) şi se limitează numai la prevederile art. 35-38 si art. 56." De aici reies două elemente: 1. pentru contractele de prestări servicii cu o valoare estimată mai mică sau egală cu 125.000 euro fără TVA nu se aplică prevederile OUG 34/2006; 2. pentru contractele de prestări servicii cu o valoare estimată mai mare 125.000 euro fără TVA se aplică doar prevederile art. 35-38 si art. 56 din OUG 34/2006. Din păcate odată cu intrarea în vigoarea a Regulamentului CE nr. 213/2008 la data de 15.09.2008 nu a fost actualizată şi anexa 2B din OUG 34/2006. Astfel, m-am gândit să vă pun la dispoziţie ca document ataşat (s.n. trebuie să vă autentificaţi pentru a putea descărca fişierul) o actualizare neoficială realizată de mine!

coduri CPV

In legatura cu alegerea codului CPV este recomandat sa se foloseasca un cod care sa descrie cat mai précis obiectul licitat.Un cod CPV este cuprinde diviziuni, grupe, clase,categorii.Un cod ex. Tehnici operatorii cuprinde mai multe coduri CPV ex Dispozitive si instrumente pt blocul operator care la randul sau cuprinde alte coduri. Problema se pune in felul urmator incadrare in procedura se face pe unul din coduri ?Dar daca ai folosit codul cel mare ex tehnici operatorii si ai achizitionat un produs pe cerere de oferta mai poti utiliza subcodul Dispozitive si instrumente pt blocul operator pt a achizitiona un produs pe achizitie directa in situatia in care pe codul folosit Dispozitive si instrumente pt blocul operator nu s-a mai achizitionat nimic?.

TEXTUL OUG 143/28.10.2008 DE MODIFICARE A OUG 34/2006

S-a publicat într-un final OUG 143/28.10.2008 de modificare a OUG 34/2006 in Monitorul Oficial Partea I nr. 805 din 02.12.2008. Modificarile vor intra in vigoare in 3 zile de la publicarea in Monitorul Oficial. Textul integral îl găsiţi ataşat la prezentul document!

P.S.: Trebuie să vă înregistraţi/autentificaţi pentru accesarea fişierului ataşat!

achizitii prin mijloace electronice

Salut ! Am o intrebare privind catalogul de produse electronic. Noi ca A.C., dorim sa achizitionam un autoturism cu valoare mai mica de 10.000 euro, avand in vedere respectarea HG 198/2008 ( achizitii in procent de 20% in sistem electronic). Nu suntem institutie publica, suntem regie autonoma, asa ca nu intram sub incidenta OUG 37/2008 care interzice achizitionarea de catre institutii publice a autoturismelor. Datorita timpului scurt ramas pana la sfarsitul anului, am vrut sa achizitionam acest autoturism accesand catalogul electronic dar nu am gasit nici-un produs de acest fel. Nu stiu daca intradevar nici-un operator economic nu este interesat de publicarea in catalogul electronic al autoturismelor, sau daca nu am cautat noi cum trebuia acest produs. Voi ati gasit autoturism in catalog ?

CRITERII DE CALIFICARE

Comisia de evaluare a ofertelor poate califica un agent economic care nu are Certificare ISO 9001 ; ISO 14001; si OHSAS 18001 asa cum s-a solicitat in Fisa de date a achizitie dar a subcontractat 2% din valoarea contractului de lucrari unui agent economic care are aceste aceste certificate? Daca raspunsul este DA: ceilalti agenti economici care au participat la procedura sunt indretatiti sa depuna contestatie?

termen solicitare clarificari

In HG 925/2006 nu se mentioneaza daca cele 72 de ore acordate ofertantului pt a trimite documentele lipsa sunt ore calendaristice sau lucratoare. Daca eu trimit azi solicitarea pot sa dau termen limita duminica pentru ca atunci ar expira cele 72 de ore? La solicitarile de clarificari pot sa stabilesc ce termen vreau eu? si o zi? ma refer la solicitarea de clarificari privind propunerea tehnica. un ofertant nu mi-a scris exact cum am cerut eu in caietul de sarcini. in fisa de date am mentionat ca prop tehnica sa fie elaborata astfel incat sa asigure posibilitatea verificarii corespondentei cu specificatiile din caietul de sarcini. Va multumesc

achizitie tonere

Suplimentare acord cadru

Am încheiat anul acesta un acord cadru de prestari servicii pe perioada 2008-2011, estimînd cantităţile minime şi maxime de servicii. Începînd cu anul viitor aceste cantităţi maxime vor fi depăşite (dublate cel puţin) ca urmare a unui ordin al unei instituţii superioare, ce nu a putut fi prevăzut iniţial. Bugetul va fi de asemenea asigurat pentru noile nevoi. Operatorul economic cu care am acordul cadru poate presta fără probleme şi aceste servicii suplimentare în aceleaşi condiţii. Întrebarea este dacă pot face act adiţional la acordul cadru pentru cantitatea de servicii neprevăzută iniţial sau trebuie demarată o nouă procedură pentru aceste cantităţi suplimentare.

greseala de adunare

in urma unei proceduri de atribuire, s-a stabilit ca firma x are cel mai bun tarif. ulterior, firma y care s-a clasat pe locul III, ne sesizeaza ca a facut o greseala de calcul si ca suma rezultata ar trebui sa fie mult mai mica, ceea ce ar propulsa-o pe locul I. intrucat oug34 spune ca greselile de acest gen pot fi corectate cu acordul ofertantului, eu nu vad nici o problema in a declara firma y drept castigatoare. problema pe care ne-o punem, este cum vom dovedi celorlaltor firme si in mod special celei care initial a avut cel mai mic pret ca nu a frost nici o "manarie" la mijloc pt ca, cu siguranta vor iesi discutii. bineanteles ca o copie a ofertei este sigilata in plic, dar va exista banuiala ca s-a schimbat totul !!! exista o alta cale de a rezolva problema si nu o vad eu?

acord cadru

In fila de buget pe anul 2008 nu am avut cuprinsa achizitie bilete de avion, insa pentru 2009 trebuie neaparat sa o fac. Pentru ca plecarile sunt la inceput de an , vroaim sa stiu daca pot initia procedura de la sfarsitul acestui an si sa inchei contractul in luna ianuarie a anulul 2009,atunci cand pot efectua si plata .Bineinteles ca in planul de buget pe 2009 voi include si aceasta achizitie de produse.

INCHEIEREA CONTRACTULUI

Cum se procedeaza in cazul in care ofertantul care a cistigat contractul in urma licitatiei nu se prezinta la semnarea contactului, desi conform OUG.nr.34/2006, au fost parcurse toate etapele.Conform art.206(2) din OUG.34/2006, autoritatea contractuanta a comunicat informatia ofertantului prin posta,fax si prin celelalte mijloace electronice dar nu a primit nici un raspuns(termenul fiind depasit cu 10 zile de la data stabilita pentru semnarea contractului).

despre atribuirea contractului de publicitate media

Am si eu o intrebare in legatura cu aplicarea Ordinului nr.183/2006 al ANRMAP. Daca institutia noastra are nevoie de servicii de publicitate media cu o valoare estimata a contractului sub 10.000 euro mai trebuie sa aplicam dispozitiile Ordinului de mai sus sau nu? Nu inteleg daca reglementarile acestui Ordin se aplica indiferent de valoarea acestui tip de contract. Va multumesc anticipat.

Emite conţinut

Autentificare utilizatori

Comentarii recente

Parteneri