Oferta respinsa ca pret nejustificat de scazut!

Printr-o fisa de date se face expres mentiunea ca daca pretul ofertei este mai mic cu 15% decat valoarea estimata se considera un pret nejustificat de scazut. Este justificat legal baremul de 15% impus? Oferta mea este mai mica cu mai mult de 15% si este intocmita cu preturile pietei. Pot justifica formarea tuturor preturilor din devize. Ce este de facut? N.B. Sunt in afara termenului de clarificari

Excludere procedura

Am o PROBLEMA. Am initiat o procedura de achizitii de asigurari RCA si CASCO. Unul din ofertantii care mi-au solicitat caietul de sarcini este o firma cu care noi suntem in proces de 2 ani si inca nu exista o hotarare definitiva. Noi nu avem contract cu firma respectiva deci nu-l pot exlude de la procedura pe baza art. 181, lit c1. Cei de la ANRMAP mi-au zis ca singura sansa ar fi daca autoritatea contractanta care avea contract cu firma de asigurari mi-ar da in scris ca respectiva firma nu si-a respectat conditiile contractuale. Insa stiu sigur ca nu ar fi de acord. Intrebarea mea este daca totusi exista vreo posibilitate legala sa-l exclud. Va multumesc.

Asigurari

procedura cartuse de toner

cei care au facut procedura pentru achizitionarea cartuselor de toner, s-au lovit cu siguranta de ceva probleme. Mie mi-ar fi de folos daca as afla de problemele pe care experimentate de voi, ce trebuie facut pt a le evita, sfaturi diverse, etc. Un potential furnizor de produse IT, m-a intrebat astazi daca cererea de oferta nu poate fi facuta in euro, nu in lei. Nu imi aduc aminte sa existe ceva in sensul acesta in oug34 (adica nu interzice), desi achizitiile se fac in lei, stiu ca exista si o exceptie.

Determinarea procedurii de achiziţie publică de aplicat

Văzând schimburile de replici dintre utilizatori referitoare la această temă prin diverse alte subiecte de pe forum m-am gândit să lansez unul nou dedicat acestei probleme. Demersul meu îşi doreşte să găsească prin dumneavoastră răspuns la următoarele întrebări:

1. Autoritatea contractantă pentru care lucraţi / la ale cărei proceduri de achiziţie publică aţi participat în calitate de ofertant /  consultant al ofertantului  cum determină procedura de achiziţie publică pe care trebuie să o respecte dintre cele reglementate de OUG 34/2006? Mă refer aici la alegerea procedurii de atribuire de urmat prin prisma pragurilor valorice: 10.000 euro fără TVA - pentru achiziţia directă de produse/servicii/lucrări; 75.000 euro, respectiv 500.000 euro pentru cererea de oferte de produse şi servicii, respectiv de lucrări; 125.000 euro, respectiv 5.000.000 euro pentru delimitarea necesităţii publicării anunţului de participare la procedura de licitaţie deschisă/restrânsă în JOUE pentru produse şi servicii, respectiv pentru lucrări!

publicare estimare

revin cu o intrebare tot urgenta. In cazul procedurii cererii de oferta valoarea estimata a produsului licitat este obligatoriu sa se faca publica? Din cate stiu OG 34 nu prevede acest lucru iar in SEAP LA INVITATIA DE PARTICIPARE nu este obligatoriu de completat.In HG 925 la art 36 lit e este prevazut ca daca pretul ofertat depaseste valoarea fondurilor autoritatii contractante atunci oferta este inacceptabila.In cazul in care se cunoaste valoarea estimata toate ofertele vor fi declarate admise din punctul acesta de vedere.

pachet achizitie

as avea nevoie urgent de un raspuns In situatia in care se scoate 2 produse incadrate pe acelasi cod CPV la licitatie per pachet adica ofertantul va fi nevoit sa oferteze ambele produse pretul ofertat va fi luat in considerare tot per pachet adica totalul celor 2 produse. Criteriul de evaluare fiind oferta cea mai avantajoasa din pdv economic in formula de calcul al pretului se vor compara preturile per total adica pretul ( produs 1+ produs2)ofertat de ag ec x cu pretul( produs 1+ produs2)ofertat de ag ec y. multumesc .As avea nevoie de un raspuns cat mai urgent

Cumparare directa

Tinand cont de faptul ca, cumpararile directe nu se trec in PAAP, care trebuie sa fie baza legala pt. ele(punctul de plecare)? Este stipulat undeva ca trebuie 3 oferte sau existenta unor comenzi catre furnizori?

CRITERII DE CALIFICARE ŞI/SAU SELECŢIE

perioada de valabilitate a ofertei

Factor de evaluare: termenul de executie al lucrarii

Cum se calculeaza punctajul pentru factorul de evaluare "termenul de executie al lucrarii? a) pentru oferta cu durata de execuţie cea mai mică , se acordă punctajul maxim alocat factorului de evaluare respectiv; b) pentru o durată de execuţie mai mare decât cea prevăzută la lit. a), punctajul de acordă astfel: P = (termen minim/termen) x punctaj maxim alocat. SAU a) pentru termenul de executie mai mic sau egal cu cel prevazut in caietul de sarcini, , se acordă punctajul maxim alocat factorului de evaluare respectiv; b) pentru un termen mai mare decât cel prevăzut la lit. a) punctajul se acordă astfel = (termen minim/termen ) x punctaj maxim alocat. Va intreb acest lucru, deoarece in documentatiile publicate pe SEAP am gasit ambele variante si nu stiu pe care sa o folosesc?

AVANS

ESTE PERMIS DECONTAREA UNUI AVANS LA UN CONTYRACT DE SERVICII ATRIBUIT PRIN CERERE DE OFERTA; DACA ESTE INTERZIS UNDE ESTE SPECIFICAT ?

Nota privind determinarea valorii estimate a contractului de achizitie publica....

Sunt nou in domeniul achizitiilor publice si nu prea le stiu pe toate.... daca cineva m-ar putea ajuta cu un model de Nota privind determinarea valorii estimate a contractului de achizitie publica. Adresa mea de mail este: idanisor@yahoo.com. Multumesc mult!

Modificare acord cadru

1.Am încheiat un acord cadru pe 4 ani pentru servicii de hranire în sistem cantină şi catering, fiind în derulare primul contract subsecvent. Între timp au apărut modificări în ceea ce priveşte: - conţinutul normelor de hrană contractate (cantităţile de alimente prevăzute) - valoarea financiară a normelor de hrană - cuantumul cheltuielilor indirecte în valoarea normei licitate (s-a mărit) Mă interesează dacă pot încheia al doilea contract subsecvent cu acelaşi operator economic dar prin prisma modificărilor apărute, chiar dacă sunt modificări la documentaţia de atribuire a acordului cadru sau trebuie iniţiată o nouă procedură. 2.Există vreun plafon până la care pot depăşi valoarea iniţială a acordului cadru?

Modificarea OUG 34/2006

În şedinţa de Guvern de azi, 28.10.2008, a fost operată o nouă modificare a OUG 34/2006. În aşteptarea publicării acestei modificări în Monitorul Oficial, iată comunicatul de presă al Guvernului României:

"Guvernul a modificat şi completat Ordonanţa de urgenţă nr. 34/2006 privind atribuirea contractelor de achiziţie publică, a contractelor de concesiune de lucrări publice şi a contractelor de concesiune de servicii în scopul perfecţionării şi flexibilizării sistemului achiziţiilor publice.

Prin noile reglementări, a fost eliminată obligaţia de a aplica procedurile de atribuire prevăzute de OUG 34/2006 de către persoane care nu sunt autorităţi contractante, atunci când acestea atribuie contracte finanţate/subvenţionate majoritar de o autoritate contractantă, atâta timp cât valoarea acestor contracte este mai mică decât valorile peste care este impusă o astfel de obligaţie de directivele europene.

Emite conţinut

Autentificare utilizatori

Comentarii recente

Parteneri