referitor la contractul de lucrari pentru constructie biserica

Datorita faptului ca a aparut ord 915/2008 (referitor la care este un subiect pe acest forum, unde postez si eu), va rog sa ma consultati in urmatoarea problema: -Trebuie sa inchei un contract prntru constructia unei fundatii la o biserica. Contractul va fi deci cu Parohia X. Parohia X (beneficiarul) nu poate intocmi contractul pt ca nu stie cum. In regula, il facem noi, Antreprenorul. Intrebarea mea este: Parohia X este ea o autoritate contractanta cf. OUG 34/2006? Ce tip de contract sa fac? Forma scurta FIDIC verde? (presupunand ca poate fondurile pt constructia fundatiei vin poate, o parte de la Ministerul cultelor, de ex si sunt bani publici?) sau sa fac un ctr de lucrari normal, cum faceam iainte de aparitia Ord. 915/2008? Va rog sa ma ajutati cu pareri!

marcaj CE

Se poate solicita ca si criteriu de calificare Declaratia de conformitate a producatorului/echivalent in baza careia sunt fabricate/ sau comercializate legal in UE produsele care poarta marcaj european de conformitate CE in procedurile de achizitie de alimente( pui, salam,conserve)?Sau acest lucru restrictioneaza?

Pentru a vizualiza Legea nr. 608/2001 apăsaţi aici!

publicarea programului achizitiilor publice

am obligatia de a publica pe site-ul autoritatii contractante programul achizitiilor publice? stiam ca este informatie publica, dar pana la a posta...

dispozitia de santier

Va rog sa ma lamuriti si pe mine daca se poate in legatura cu cadrul legal al dispozitiei de santier. As dori o trimitere la o lege. Ma refer la modificarile, cantitatile suplimentare sau lucrarile suplimentare care pot sa apara pe parcursul derularii contractului. 1. Primim dispozitia de santier si lista de cantitati (legea spune ca se face negociere fara publicarea unui anunt). Stim ca trebuie facuta o oferta financiara in conformitate cu lista de cantitati atasata dispozitiei de santier. 2. Urmeaza sa primim o nota de negociere si un act aditional cu suma suplimentara care se adauga la pretul contractului? 3. Nu vom executa lucrarile suplimentare fara acest act aditional? 4. Preturile pt lucrari similare trebuie sa fie aceleasi cu cele din oferta initiala (de la contractul de baza)? Eu am lucrart intr-un proiect PHAre unde lucrurile stateau cu totul altfel (pt cant care depasesc 10% ctr. de baza se schimba preturile, conf art. 12.3 din FIDIC rosu). Va rog sa imi dati dc se poate o trimitere la o lege unde este specificat statutul dispozitiei de santier.(teoretic stiu cum se face dar as vrea cadrul legal) Va multumesc.

reparatie capitala

As avea si eu o intrebare .Ce se intelege prin reparatie capitala si cand se face pentru o cladire din sistemul sanitar?.Interventiile pot fi considerate reparatii capitale?In cazul in care s-au facut reparatii curente la acea cladire se mai poate face ulterior reparatii capitale?

Modificarea normelor metodologice ale OUG 34/2006 (HG 925/2006)

În data de 8.10.2008 a fost publicat pe site-ul oficial al ANRMAP proiectul de modificare a HG 925/2006. Acesta este supus dezbaterii publice până la data de 25.10.2008.

Vă propun în acest sens să postaţi pe site până la data de 22.10.2008 ora 12 comentariile, sugestiile, întrebările dumneavoastră pentru a le putea trimite către ANRMAP în cadrul unui punct de vedere comun al utilizatorilor acestui site cu privire la aceste modificări! Nu ezitaţi să ne scrieţi! O reprezentativitate cât mai mare ne asigură şansa de a fi auziţi şi poate chiar ascultaţi!

Găsiţi mai jos ataşat proiectul de modificare a HG 925/2006 (pentru accesare trebuie să fiţi înregistraţi şi autentificaţi)!

Achizitii noi

Sunt profesor la o scoala si ma ocup si de achizitii publice. Am primit bani de la bugetul republican pentru achizitionarea de mobilier scolar si am facut cerere de oferta. Cum trebuie sa procedez daca doresc sa mai achizitionez mobilier scolar dar din alte fonduri? Multumesc pentru raspuns

tichete cadou

Suntem institutie bugetara si dorim achizitionarea de tichete cadou, dar nu stim daca trebuie sa luam in calcul si suma tichetelor sau numai comisioanele de tiparire. Mai am nevoie si de un caiet de sarcini pentru tichete cadou in caz ca intru in cerere de oferta pe SEAP. Multumesc.

Ordinul 915/2008 referitor la contractul de lucrari

Ce puteţi să-mi spuneţi despre aceste modificări care apar la contractul de lucrări? Se referă la contractele de lucrări pe care le încheiem conform OUG34/2006? Urmează să apară un model de contract respectând modificările din acest ordin? Eu nefiind de formaţie jurist mi se pare foarte complicat. Este într-adevăr explicat ce trebuie scris la fiecare articol dar este greu de urmărit şi ar fi necesar un model.Urmează chiar să iniţiez o procedură de cerere de ofertă pentru achiziţia de lucrări de amenajare a unor parcuri din oraş şi nu ştiu dacă să iau vechiul model de contract din Ordinul 155/2006 sau trebuie făcute modificările după Ordinul 915/2008?

URGENT!!!!ordonanta 37/2008

AJUTOR!!!!!! in conformitate cu prevederile art. 1, alin. 2 din OUG nr. 37/2008 "Autoritãþilor ºi instituþiilor publice prevãzute la art. 1 li se interzice achiziþionarea de mobilier, aparaturã electrocasnicã, aparate de telecomunicaþii pentru birouri, astfel cum sunt clasificate în Hotãrârea Guvernului nr. 2.139/2004 pentru aprobarea Catalogului privind clasificarea ºi duratele normale de funcþionare a mijloacelor fixe, precum ºi imobile, autoturisme, aparate de aer condiþionat ºi aparate audiovideo' in aceste conditii, achizitioanarea unor birouri si aparatura electrocasnica, necesare desfasurarii activitatii proprii, a caror valoare de intrare este per produs sub 1800 lei ( considerate d.p.d.v. contabil - obiecte de inventar) intra sub incidenta prevederilor acestei ordonante. va rog un raspuns urgent va multumesc

Model formular (întrebare utilizator)

Buna ziua,
Imi poate trmite cineva un model de certificat constatator cf. prevederilor 
“(1) În raport cu prevederile de la art. 36 alin. (1) lit. b1), autoritatea contractantă are obligaţia de a elibera contractantului 
documente constatatoare care conţin informaţii referitoare la îndeplinirea obligaţiilor contractuale de către acesta şi la eventualele prejudicii, după cum urmează:"
multumesc
 

Principiul transparenţei procedurii vs. confidenţialitatea ofertelor (întrebare utilizator)

diferente intre anunt SEAP si Caietul de Sarcini

Ce se intampla in cazul in care intre anuntul postat pe SEAP si Caietul de Sarcini al unei licitatii exista diferente (data si ora deschiderii ofertelor, de exemplu)? Care informatie prevaleaza? Cea de pe SEAP sau cea din Caietul de sarcini?

Second - hand

ceao, as dori sa-mi spuneti si mie cum ati procedat pentru achizitia unui produs second-hand, daca ati realizat asa ceva ... sau sa ma sfatuiti cum sa realizez acest lucru pentru un mijloc fix. nu ma refer la legislatia privind achizitia publica a unui produs ci de legislatia referitoare la achizitia unui produs second-hand ! pot face aceasta achizitie, pot trece in caietul de sarcini sau in fisa de date aceasta optiune ... si in ce conditii !? precum stiti ... chestiunea este arzatoare !!! p.s. produsul este trecut in Programul Anual al Achizitiilor Publice - la Bunuri si Dotari, este mijloc fix (depaseste valoare de 1.800 de lei), este sau va fi trecut pe lista de investitii.

curs euro

ce curs al euro se ia in considerare la intocmirea planului de achizitii?

Emite conţinut

Autentificare utilizatori

Comentarii recente

Parteneri