Notificare prealabila

Notificarea prealabila se publica in SEAP la sectiunea "Documentatie , clarificari , decizii"? sau doar punctul de vedere la notificare?
Un raspuns urgent va rog.Multumesc.

procedura online cu mai multe loturi (nu am reusit sa depun formularul de oferta)

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:
sunt op. economic si am participat la o procedura online cu mai multe loturi, am depus duae, am criptat oferta si am depus-o, toate documentele solicitate, insa nu am reusit sa depun formularul de oferta, graficul de executie si devizele decat la un singur lot.
Am primit primit o solicitare de clarificari privind depunerea garantiei in original, ma gandeam care este (daca exista) vreo baza legala in care sa pot adauga ca raspuns la clarificarea privind garantia, sa adaug formularele de oferta si devizele pentru fiecare lot?
Sau cum ma sfatuiti sa procedez pentru a transmite si de a mi se oferi ocazia (fara a modifica pretul) sa transmit si formularul de oferta si devizele?

Consultarea pietei

Va rog sa ma ajutati cu o problema tehnica concreta: in SICAP cum se posteaza un anunt de consultare a pietei.Care este sectiunea.Multumesc

Referitor la o procedura simplificata pentru achizitionare 9 autoutilitare si 3 autoturisame .

Pot sa achizitionez autoutilitarele printr-o achizitie simplificata si autoturismele prin achizitie directa ?

procedura de proiectare + executie lucrari

Buna ziua,
In cazul in care o AC doreste sa achizitioneze PT+DDE+exceutie lucrari, SF/DALI se publica in SEAP cu devizul general si listele de cantitati care includ valorile estimate ale lucrarilor?
Mai exact,
Operatorii economici au voie sa vada in SEAP documentatia SF/DALI cu valorile estimate date de proiectant (deviz general si liste de cantitati cu valori)?

Justificare factori de evaluare

Buna ziua.Printre alte motive de respingere a unei documentatii este si urmatorul : justificarea factorilor de evaluare si ponderea acestora: pret, termen de executie si termen de garantie.Ma poate ajuta cineva cu justificari in acest sens? este vorba de o lucrareavand ca opbiectiv "Alimentare cu apa" cu fonduri PNDL

SICAP

Noua aplicatie SEAP. Pareri, cine a reusit sa se conecteze si cum vi se pare.

teste grila

mă poate ajuta cineva cu niște teste grilă din legea 98 și HG 395?

Contract offline

Buna ziua...sunt o AC si am primit o ofertă de încheiere a unui contract cu mult sub pretul pietei...valoare estimative 5000 lei de la un operator economic care deține SEAP. Noi putem încheia contractul prin achiziție directa offline fără publicare în SEAP?Daca da in baza cărui articol din legea 98?va rog sa ma ajutati...va multumesc

pozitii suplimentare propunere financiara

Buna ziua!

La o procedura a fost depusa o oferta, care avea, atat in cadrul propunerii tehnice, cat si financiare, pozitii nesolicitate prin caietul de sarcini si care nu se regaseau nici in formularul de propunere financiara atasate la documentatia de atribuire, una din acestea fiind asigurata chiar de autoritatea contractanta.
Intrucat s-a considerat ca acestea pot fi puse, suplimentar, la dispozitie cu titlu gratuit de catre ofertant, propunerea tehnica nu a fost declarata "neconforma", trecandu-se la deschiderea propunerii financiara, unde s-a constatat ofertarea acestora. In urma soliciarilor de clarificari, ofertantul si-a mentinut propunerea financiara.

Nelamurirea mea este ca, din cauza faptului ca propunerea tehnica a fost considerata conforma iar propunerea financiara este in concordanta cu cea tehnica, nu stiu exact baza legala pe baza careia sa resping oferta.
Ar fi ok sa o declar neconforma, avand in vedere prevederile art. 137, alin. (3) lit. d, din HG 395/2016 intrucat suntem obligati la costuri suplimentare, incalcand modul de gestionare al fondurilor publice? Gasesc aici un articol legal.

Daca acestia ofereau cu titlu gratuit respectivele pozitii, valorile redistribuindu-le catre alte pozitii, puteam sa le accept oferta, incadrand-o la "vicii de forma"?

Multumesc anticipat

procedura simplificata

Buna ziua!
doresc un punct de vedere cu privire la situatia pe care am intalnit-o recent si anume la inceputul anului am achizitionat produse care s-au incadrat ca buget in plafonul achizitiei directe, dupa care a mai fost nevoie de suplimentare de produse dar se depaseste valoarea de 132.519 lei. se poate sa demarez procedura simplificata in decursul aceluias an pe acelasi cod cpv? va rog sa ma sprijiniti cu un punct de vedere. va multumesc!

Inregistrare ca autoritate contractanta si operator economic

Va rog sa ma ajutati in elucidarea unei situatii:

Firma noastra (societate comerciala) este inregistrata in SEAP, ca si operator economic.

Derulam un proiect din foduri europene si ni s-a spus ca achizitiile de materiale trebuie sa le realizam din SEAP, ceea ce inseamna ca trebuie sa ne inregistram ca si autoritate contractanta. Suma pentru materiale este foarte mica (2 achizitii a cate 4000 lei fiecare).

Putem sa ne inregistram si ca autoritate contractanta?

Va multumesc pentru ajutor.

OUG 79

Va rog sa ma lamuriti cu exemple concrete dc se poate, legat de modul in care se "reface" restul de executat la 01.01.2018 la contractele in derulare ca urmare a mutarii contributiilor de la angajator la angajat. Voi cum ati procedat?

Multumesc!

Valoarea estimata alegere procedura

Valoarea estmata a contractului este data de deviz C+M. Pentru a puta efectua eventuale lucrari suplimentare pentru lucrari similare, trebuie prevazut in documentatia de atribuire nu?!! Valoarea acestor lucrari se aduna cu val . estimata a contractului pentru alegerea procedurii si de unde mi ar rezulta valoarea acestor lucrari suplimentare? Multumesc.

Licitatie deschisa impartita pe mai multe loturi

Buna ziua,

Am cautat pe forum existenta acestei teme pentru a nu repeta, dar nu am gasit.
Sunt operator economic si am participat la o licitatie deschisa impartita pe mai multe loturi.

Ulterior participarii, am fost respinsa pe motiv ca nu am incarcat documentele de calificare (DUAE+Garantie+Art. 60), propunere tehnica si propunerea financiara la toate loturile in cadrul SEAP.

Mentionez ca documentele le-am incarcat in SEAP la primul lot la care am participat, aceste documente+tehnic+financiar au fost pentru TOATE loturile la care am participat si pretul a fost criptat la fiecare lot in parte, evident.
In Fisa de Date la Modalitatea de prezentare a ofertei nu se mentioneaza ca documentele trebuie depuse la fiecare lot in parte.
Va rog sa imi spuneti daca exista vreun articol de lege in care se mentioneaza aceste aspect: in cazul in care o licitatie este impartita pe mai multe loturi, daca nu se mentioneaza in Fisa de Date ca trebuie depuse la fiecare lot in parte (mentionez ca la alte proceduri autoritatile contractante au mentionat ca trebuie depuse la fiecare lot), autoritatea contractanta are voie sa ma respinga ca fiind inacceptabila?

Multumesc anticipat si o zi frumoasa!

Emite conţinut

Autentificare utilizatori

Comentarii recente

Parteneri