ACORD CADRU

BUNA ZIUA,
Am un acord cadru, pe 4 ani, cu reluarea competitiei la începutul fiecarui an bugetar, cu imbunatatirea elementelor de reluarea a competitiei, pe loturi(peste 200loturi), cu mai multi ofertanti.
Din mai multe motive la unele loturi am ajuns la cantitatea maxima din acord. am suplimentat cu pana la 50% dar nu am cantitatea suficienta pana la încheierea acordului(31.12.2018).
Cum achizitionez produsele deja epuizate?
pana la 31.12.2018 se vor mai termina si alte loturi.
Pentru o noua procedura nu am valoare pentru produsele epuizate.
Pot sa merg pe a directa pentru ele?

Ce se impune in conditiile in care o autoritate contractanta a ridicat in SEAP documentele fara semnatura electronica?

Ce trebuie facut in cazul in care o autoritate contractanta a postat in SEAP documentele de atribuire fara se le semneze electronic. Ignoram acest aspect sau facem o sesizare, si catre cine?

DUAE SI DOCUMENTE JUSTIFICATIVE

La o procedura simplificata am solicitat o clarificare la faza de evaluare DUAE privind modalitatea de indeplinire a experientei similare dar nu am solicitat si prezentarea unui DUAE revizuit asa cum prevede notificarea ANAP privind utilizarea DUAE si nici ofertantul nu a prezentat DUAE revizuit ci doar raspunsul la solicitarea de clarificare
In urma raspunsului la clarificare am admis oferta in faza de evaluare DUAE iar ulterior oferta s-a clasat pe primul loc dupa aplicarea criteriului de atribuire.
La momentul depunerii documentelor justificative constat ca ofertantul nu indeplineste criteriul privind experienta similara desi la faza DUAE am admis aceasta oferta.
Ce pot sa fac in aceasta situatie stiind ca potrivit art.132 alin.1 din HG 395/2016 aveam obligatia verificării modului de îndeplinire a wxperientei similare prin analizarea conţinutului DUAE.

concurs director general

Anuntul pentru concursul in vederea ocuparii postului de Director General la o autoritate contractanta trebuie publicat pe SEAP? Trebuie facuta procedura in acest sens?

modificare criteriu atribuire

Din neatentie am bifat intr-o fisa de date (pe anexa II), ca si criteriu de atribuire "calitate-pret". " "calitate-cost". Si, fiind pe Anexa II, a trecut fara sa o valideze ANAP-ul.
Abia acum am observat. :(
Ideea e ca nu mai am timp sa reiau procedura. As putea face o erata? E licitatie deschisa.
Stiu ca se face pentru criterii de calificare si pe tehnic, dar nu stiu ce solutie rapida sa gasesc.

Multumesc anticipat.

ACHIZITIE DIRECTA

Suntem o AC si ne confruntam cu urmatoarea situatie: in anul 2017 am initiat o procedura simplificata ,am incheiat contractul pentru o perioada de un an,cu data expirarii acestuia in 12.10.2018.Intrebarea noastra este urmatoarea: dupa data de 12.10.2018 putem achizitiona direct conform codului CPV pana la sfarsitul anului sau trebuie initiata din nou procedura de licitatie?Mentionam ca achizitie directa pe codul CPV respectiv nu s-a efectuat in anul 2018.
Va multumim!

Decontare devize 2018

Buna ziua!
Avand in vedere modificarea salariului in anul 2018, va rog sa imi spuneti cum se poate face decontarea pentru un contract incheiat in 2017?

Mentionez ca la ofertare s-a adoptat un tarif orar de 8.75 lei ( foarte putin peste tariful minim de 8.735 ).
In anul 2018, din discutiile avute cu dezvoltatorul de program de deviz, am primit indrumarea ca in decontare sa majorez tariful orar cu 20.63% ( diferenta dintre 22.88 - total cote 2017 si 2.25 - cote pe 2018.)
Astfel, facand inmultirea, ar rezulta 8.75 x 120.63% = 10.56 lei/ora care ar fi sub minimul pe economie de 11.40 lei/ora.
Prin urmare, adoptand aceste modificari, pretul total se majoreaza, urmand a deconta mai mult fata de devizul oferta acceptat.

Astept cu interes sfaturile dumneavoastra.

Ordin nr. 19/37-MO 119 din 7 febr 2018

Ordin nr. 19/37-MO 119 din 7 febr 2018 privind aprobarea documentatiei standardizate de atribuire a contractelor/acordurilor cadru de furnizare a fructelor si produselor lactate si produselor de panificatie in cadrul Programului pentru scoli

Legat de Ordinul 661 din 2017

Cum interpretam art. 37 cu lit. I din acest ordin ?

Procedura de remediere

Am in desfasurare o procedura la care comisia de evaluare a eliminat un ofertant la etapa de evaluare tehnica. Acesta a transmis o notificare de remediere in care informeaza ca in evaluare nu s-a tinut cont de toate documentele cuprinse in oferta tehnica si solicita reevaluarea. Parerea me e ca ar trebui sa se organizeze inca o sedinta , sa se examineze cererea de remediere si in cazul in care se constata ca ca este necesara remedierea sa se revina la etapa de evaluare tehnica. Tehnic in SEAP exista aceasta posibilitate in sensul ca se aplica suspendarea si se revine la etapa de reevaluare tehnica.
A mai avut cineva aceasta experienta si cum a procedat?

Informare ofertanti legea 98/2016

Conform modificarii aduse Legii nr.98/2016 la art.214 alin (2) Pe durata procesului de evaluare, autoritatea contractantă are obligația de a transmite candidaților/ofertanților rezultate parțiale, aferente fiecărei etape intermediare a acestui proces, respectiv rezultatul verificării candidaturilor/DUAE și rezultatul evaluării ofertelor, în conformitate cu condițiile specifice prevăzute prin normele metodologice de aplicare a
prezentei legi.

Intrebare:
- comunicam de fiecare data POSTAND in seap Procesul verbal exemplu: deschidere, evaluare prop.tehnica, evaluare prop.financiara sau POSTAM in seap doar COMUNICARILE dupa fiecare etapa de evaluare ?

Multumesc

ORDIN 61/2017 DIN 24.04

Cum interpretam articolulu 37 lit. i

Completare DUAE pentru Proiectare si executare lucrare

Buna ziua,

Am o licitatie la care trebuie sa lucrez si am o nelamurire. Contractul este unul de proiectare si executare.
Intreabarea mea este cum se procedeaza la completarea DUAE unde sunt 3 societati implicate?

1. este cea care se ocupa cu proiectarea (se face cu subcontractare?)
2. societatea noastra ca lider de asociere (acord de asociere)
3. societatea care ne ajuta cu experienta similara, deci ca asociat (acord de asociere)

Multumesc anticipat!

Legalitate clarificari

Clarificarile din timpul licitatiei, devin automat parte integranta din viitorul Contract cu castigatorul licitatiei, ca anexe legale sau pentru aceasta, trebuie sa fie explicit mentionate in Contract ca apartinand acestuia? Va multumesc.

Licitatie deschisa

licitatie deschisa urmata de o etapa finala de licitatie electronica. Licitatia se desfasoara prin mijloace electronice.
Intrebare:
inainte de a trece la etapa finala de licitatie electronica, dupa ce comisia de evaluare a finalizat etapa de licitatie deschisa, exista obligatia intocmirii unui raport de evaluare intermediar pe care sa il inainteze spre aprobare conducatorului autoritatii contractante,... asa cum este la licitatie restransa??? (se considera ca etapa finala de licitatie electronica este o a doua etapa??? - din lege nu inteleg asa ceva).

Emite conţinut

Autentificare utilizatori

Comentarii recente

Parteneri