Raportari trimestriale privind achizitiile publice?

Din intamplare am dat peste un articol care mentioneaza ca in martie, Guvernul a impus raportarea trimestriala privind achizitiile publice. Nu stiam de asa ceva. Exista cineva care a auzit de aceste rapoarte sau care poate sa-mi indice actul normativ care le impune? Articol: http://www.ziare.com/articole/raport+trimestrial

Media...

Subiectul este aiuristic ca mai intotdeauna cand cineva care nu se pricepe scrie despre achizitiile publice. Oricum, se vorbeste despre acest control trimestrial ca despre o decizie luata in guvern, dar care urmeaza sa fie transpusa intr-o HG. Daca ar fi fost un temei legal, cu siguranta am fi fost anuntati de SEAP sau ANRMAP si de administratorul forumului.
Inexactitati:
"Guvernul a hotarat, in luna martie, ca toate institutiile statului sa se inscrie in programul electronic de licitatii"
" institutiile trebuie sa incheie contracte in valoare de minimum 20% din bugetul anual stabilit pentru achizitii publice, in caz contrar urmand sa fie sanctionate cu amenzi cuprinse intre 10 si 35.000 lei"

Multumesc pentru informare.

Multumesc pentru informare. M-am mai linistit acum. Chiar nu auzisem de aceste rapoarte si mi-era sa nu fie dat vreun ordin al anrmap. Ultimul lucru de care am nevoie e o amenda.

CONTRAZICERE : INEXACTITATI

ceao,

poate am inteles eu gresit, dar ziceai ca ar fi inexact ca obligativitate a institutiilor de a incheia contracte in valoare de min. 20 % din bugetul anual prin mijloace electronice ...

asa ca :

Art. 66^1 din H.G. nr. 1660/2006 pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor referitoare la atribuirea contractelor de achizitie publică prin mijloace electronice din O.U.G. nr. 34/2006, cu modificările si completările ulterioare, instituie în sarcina autoritatilor contractante obligatia de a utiliza mijloacele electronice pentru aplicarea procedurilor de atribuire si pentru realizarea achizitiilor directe, într-un procent de cel putin 20% din valoarea totală a achiziŃiilor publice efectuate de aceasta in
cursul anului respectiv.
Precizăm că prin achiziŃii publice efectuate în cursul anului se întelege totalitatea contractelor de achizitie publică pentru atribuirea cărora autoritatea contractantă are obligatia aplicării uneia dintre procedurile prevazute de O.U.G. nr. 34/2006, cu modificările si completările ulterioare, la care se adaugă acele achizitii a căror valoare estimată permite realizarea lor în mod direct.
Totodată, mentionăm că, asa cum precizează art. 66^2 din acelasi act normativ, sunt considerate achizitii publice efectuate prin mijloace electronice atât acele contracte atribuite prin proceduri aplicate integral prin mijloace electronice, cât si cele pentru atribuirea cărora se utilizează si modalitatea specială de atribuire prin licitatie electronică, precum si achizitiile directe realizate prin intermediul catalogului electronic.
De asemenea, conform art. 66^4 din H.G. nr. 1660/2006, neîndeplinirea obligatiei de a realiza achizitii prin mijloace electronice într-un procent de minim 20% constituie contraventie si se sanctionează cu amendă de la 10.000 lei la 35.000 lei.

am citat din Newsletter-ul primit ca Notificare intre entitatile sistemului S.E.A.P. si este emis de catre A.N.R.M.A.P.

Raman la parerea mea.

" institutiile trebuie sa incheie contracte in valoare de minimum 20% din bugetul anual stabilit "
Aceasta fraza suna destul de clar in opinia mea " trebuie sa incheie contracte". De altfel, Art. 66^1 din H.G. nr. 1660/2006 spune: "rin achizitii publice efectuate în cursul anului se întelege totalitatea contractelor de achizitie publică pentru atribuirea cărora autoritatea contractantă are obligatia aplicării uneia dintre procedurile prevazute de O.U.G. nr. 34/2006.....la care se adaugă acele achizitii a căror valoare estimată permite realizarea lor în mod direct."
H.G. nr. 1660/2006 art. 66^2:"sunt considerate achizitii publice efectuate prin mijloace electronice atât:
- acele contracte atribuite prin proceduri aplicate integral prin mijloace electronice,
- cât si cele pentru atribuirea cărora se utilizează si modalitatea specială de atribuire prin licitatie electronică,
- precum si achizitiile directe realizate prin intermediul catalogului electronic."
Mie mi se pare ca sunt defalcate distinct, nu sunt amestecate proceduri cu achizitii directe pt simplu motiv ca achizitia directa nu este o procedura, nici macar simplificata.
De aceea, pt mine, formularea din acel articol este inexacta, chiar daca factura tine loc de contract. In fiecare zi, vad la TV diversi "specialisti" si politicieni care-si dau cu parerea despre achizitiile publice, fara sa aiba habar despre ce vorbesc si fara a intelege diferenta dintre achizitia directa si procedurile de achizitie. Chiar astazi, cineva vorbea (nu m-am obosit sa retin cine) despre faptul ca este inaccpetabil ca 90% din achizitiile facute de institutii sa fie facute cu incredintare directa (sursa fiind site-urile acelor institutii), fara sa precizeze ce intelege prin incredintare directa.
Senzatia mea este ca acea zicala cum ca tot poporul se pricepe la politica si la fotbal, ar trebui extinsa si la achizitii publice.

Autentificare utilizatori

Comentarii recente

Parteneri